W najbliższy piątek w całej Polsce odbędzie się akcja „Tęczowy piątek”. Jest ona organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Przedstawiciele Solidarności apelują do szkół, by nie angażować się w KPH.

Celem KPH jest wsparcie młodzieży o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej. W tym dniu organizatorzy zachęcają przyjść do szkoły w tęczowych ubraniach, zorganizować dyskusję o prawach osób homo- czy transseksualnych. W Polsce blisko 70% młodzieży doznaje przemocy z tego powodu. Aż 26% z nich w ośrodkach edukacyjnych.

W celu promocji wydarzenia stworzono specjalny spot, w którym wzięli udział m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Małgorzata Rozenek-Majdan, którzy czytają zeszłoroczne listy nastolatków do KPH.

– „Mam 15 lat. Pięć razy w tygodniu wstaję rano i idę do szkoły. Chcę, by było to miejsce, w którym nie będę wytykany palcami za to, jaki jestem, jaki się urodziłem i kogo kocham” – napisał autor jednego z listów.

– „Ten spot bardzo głęboko dotyka naszego człowieczeństwa; tego, że spotykamy się z bardzo niefajnymi słowami czy napisami na murach, które jednoznacznie określają osoby o innej orientacji. A listy pokazują, że to są ludzie, tacy sami jak my” – mówi aktorka Beata Kawka.

Strona internetowa KPH udostępniła plakaty, które można pobrać i udostępnić w ośrodkach edukacyjnych.

– „Nie zbieramy żadnych zgłoszeń. By do nas dołączyć, wystarczy wyłącznie chęć. Wszystkie materiały, łącznie z różnymi publikacjami umieściliśmy na naszej stronie. Są tam też najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie” – zaznacza jedna z koordynatorek akcji.

MEN zaplanował jednak inne wydarzenie na ten dzień. Na 25 października ministerstwo chcę zorganizować własną akcję „Szkoła pamięta”.

– „Wszelkie aktywności dotyczące treści wychowawczych muszą być akceptowane przez rodziców” – zaznacza Anna Ostrowska.

Komunikat oznacza, że rodzice powinni wyrazić zgodę na przeprowadzenie akcji w szkołach.

– „Apelujemy do rodziców, aby byli czujni i patrzyli na to, co się dzieje w szkole. Jeżeli są realizowane treści bez ich zgody, bez ich wiedzy, z którymi oni się nie zgadzają, muszą zainterweniować” – mówiła Ostrowska.

Akcja „Szkoła pamięta” ma na celu uczcić ważne postacie historyczne, w ramach której uczniowie mogą odwiedzić groby m.in. żołnierzy.

– „To ostatni piątek przed 1 listopada i długim weekendem, stąd ta data” – zaznacza MEN.

Nie wszyscy pozytywnie reagują na akcję KPH. Toruńska oświatowa Solidarność zachęca, aby powstrzymać się od udziału w tym wydarzeniu.

– „Propagowanie idei dotyczącej swobodnego wyboru tzw. orientacji seksualnej jest sprzeczne z zamysłem Boga, zawartym w Księdze Rodzaju Pisma Św.” – czytamy w liście do szkół. – „Osoby dotknięte kryzysem tożsamości płci powinniśmy otaczać modlitwą i fachową pomocą (…) Całkowitym wypaczeniem ze strony środowisk LGBT jest nazywanie homofobami ludzi, którzy uważają za naturalny jedynie związek kobiety i mężczyzny” – napisał szef toruńskich związkowców, Jerzy Wiśniewski.

W Lublinie radny PiS Tomasz Pitucha zwrócił się do prezydenta miasta  o „niedopuszczenie do organizacji w szkołach akcji „Tęczowy Piątek”.

– „Po raz kolejny środowiska homoseksualne LGBTQ próbują wprowadzić do szkół treści niezgodne z ustawą prawo oświatowe oraz programami nauczania i wychowania. Podczas tego typu wydarzeń dochodzi bowiem do naruszania godności osób poprzez namawianie ich do eksponowania swojej orientacji seksualnej, przy czym dyskryminowane są lub mogą być osoby o orientacji heteroseksualnej” – przekonuje Tomasz Pitucha.

Zobacz także: RODZICE MUSIELI SROGO ZAPŁACIĆ ZA NIESFORNOŚĆ DZIECKA. W KTÓRYCH SKLEPACH UNIKNIESZ GRZYWN?

ŻYCIE poleca zapoznać się z: NOWE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE W POLSKIM KALENDARZU! JEST TO DZIEŃ WOLNY OD PRACY?

źródło: „tokfm.pl”