Zatrudnienie w Polsce utrzymuje wysoki poziom – mamy najniższe bezrobocie w historii. Ten stan nie potrwa długo – jedna decyzja może pozbawić pracy ponad 200 tys. Polaków – informują analitycy z Credit Agricole.

Okazuje się, że nawet 200 tys. Polaków może trafić na bruk. Portal Puls Biznesu zwraca uwagę na tę kwestię, powołując się na analityków z Credit Agricole. Ci mówią o tym, że gwałtowne podniesienie płacy minimalnej jest dużym problemem.

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, zaś w 2020 roku będzie na poziomie 2600 zł brutto. Ta decyzja wynikała z chęci osiągnięcia jak najlepszego wyniku w wyborach parlamentarnych.

Jarosław Kaczyński już zapowiedział, że od 2021 roku płaca minimalna wyniesie 3 tys. zł brutto, zaś w 2024 roku – 4 tys. zł brutto. Od tych decyzji władz kraju zależy praca wielu osób – według analiz Credit Agricole aż 200 tys. Polaków.

Według pogłębionej analizy, która mówi o wpływie podwyższonej płacy minimalnej na rynku pracy w Polsce, ta zmiana może sprawić, że nawet 200 tys. osób straci pracę. Szczególnie mali pracodawcy mogą nie mieć środków na wynagrodzenia, więc prawdopodobnie wybiorą redukcję etatów.

– Badania empiryczne potwierdzają negatywny – o zróżnicowanej sile – wpływ wyższej płacy minimalnej na zatrudnienie w Polsce. Szczególnie negatywne efekty obserwowane są w przypadku uboższych regionów (gdzie płaca minimalna jest relatywnie wysoka w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia) lub wśród osób młodych.

– Na poziomie całego kraju wzrost płacy minimalnej również oddziałuje w kierunku spadku zatrudnienia – piszą eksperci Credit Agricole.

Wnioski są oczywiste – zwiększenie relacji między płacą minimalną a średnią krajową z obecnego poziomu poniżej 45% do 56% za cztery lata będzie miało negatywne skutki dla zatrudnienia.

Bezrobocie w Polsce znacząco się zwiększy. Eksperci sugerują, by zostawić tempo wzrostu płacy minimalnej na podobnym do tego z 2019 roku.

– Na podstawie przeprowadzonej symulacji można wnioskować, że ze względu na zapowiedziany przez PiS silny wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach, poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się w 2024 r. na poziomie o 3,5 proc. niższym (ok. 200 tys. pracowników mniej) niż w alternatywnym scenariuszu, w którym płaca minimalna rosłaby w takim samym tempie jak w 2019 r.

Inne ważne wiadomości z kraju: NIEBYWAŁE ROZWIĄZANIE BANKU! PKO BP KONTROLUJE SWOICH KLIENTÓW!

Zobacz też: FILMIK POLSKICH ROBOTNIKÓW HITEM INTERNETU! ZROBILI PARODIĘ SŁYNNEGO SPORTOWCA! [WIDEO]

Źródło: „biznesinfo.pl”