Zwróciłeś kiedyś uwagę na to, że paszporty z różnych krajów wyglądają inaczej? Główne kolory występowania tych dokumentów to czerwony, niebieski, zielony i czarny. Nie jest to przypadkowe.

Paszport to istotny dokument dla osób, które sporo czasu spędzają w podróży. Jego wygląd zależy od kraju pochodzenia, stosunków politycznych, a nawet religii.

Okładki paszportu można spotkać w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym i czarnym. To nie przypadek.

Bordowa okładka jest przeznaczona dla państwo członkowskich Unii Europejskiej (poza krajami ubiegającymi się o członkostwo). Podobnie z państwami ze Wspólnoty Andyjskiej, tzn. Boliwią, Kolumbią, Ekwadorem oraz Peru.

Granatowy paszport zarezerwowany jest dla mieszkańców USA i państw karaibskich, a także w Syrii i krajach będących członkami organizacji Wspólny Rynek Południa, czyli Argentynie, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju. Wyjątek stanowi Wenezuela – wydawane są tu bordowe paszporty.

Zielone okładki wydawane są w krajach islamskich – ze względów religijnych, gdyż zieleń jest „ulubionym kolorem Mahometa”. Podobny kolor okładek mają też państwa Afryki, m.in. Niger i Senegal.

Ostatnim wariantem jest czarna okładka, którą stosuje się w Botswanie, Zambii oraz Nowej Zelandii. Na ten kolor decydują się czasem także kraje, które mają czerń na fladze albo innych ważnych symbolach.

Zobacz także: PORA NA PRACĘ DO 70-TKI? „WIEK EMERYTALNY MUSI ZOSTAĆ PODNIESIONY!”

Redakcja poleca: SKĄD RZĄD WZIĄŁ PIENIĄDZE NA ,,TRZYNASTKI” DLA EMERYTÓW? ZASKAKUJĄCE ŹRÓDŁO!

Źródło: „o2.pl”