W lutym tego roku odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której wicepremier, Beata Szydło przedstawiała obietnice wyborcze. Najgłośniej rzecz jasna było o 13. emeryturach, czyli dodatkowych środkach dla seniorów. Wówczas nazwała to prezentem od Jarosława Kaczyńskiego.

Przez kolejne miesiące słowo ,,prezent” wspominane było wielokrotnie. Projekt przyjął formę programu, na który środki zdobyto z niewyjaśnionych do tej pory źródeł, które z kolei rządzący chcieli oddać emerytom. Omawiając jego założenia, za każdym razem pomijano bardzo istotny wątek, czyli rzeczywisty sposób, w jaki udało się znaleźć fundusze na wsparcie tej grupy wiekowej. Okazało się, że założenia programu finansowane są z pieniędzy wszystkich podatników, a nie rządu.

Telewizja TVP często nazywała program ,,jarkowym”, przypisując w ten sposób zasługi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Podobną intonację przyjęli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Po zakończeniu niedawnych wyborów, ,,trzynastki” zyskały nieco inne światło. Wiceminister rodziny i pracy, Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że na wypłatę dodatkowych pieniędzy dla emerytów ,,pozwoliła dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Wyjaśniło się, że ,,trzynastki” zostały sfinansowane z wyższych wpływów we składek ZUS. – Uproszczenie i uszczelnienie systemu poboru składek od przedsiębiorców zwiększyło wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W lipcu br. kwota wpłat na indywidualne rachunki składkowe w ZUS była wyższa o prawie 9 proc. niż w lipcu ubiegłego roku – powiedział Michałkiewicz.

Z tegorocznego programu skorzystało około 10 milionów osób. Na ten cel przeznaczona została niebagatelna kwota 10 miliardów złotych.

Zobacz słynne już zdjęcie z udziałem Kaczyńskiego: FOTOGRAFIA Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM PODBIJA SIEĆ. PREZES MÓWI, ŻE JEST NIEPRAWDZIWE!

Program rządu dla obywateli jest niesprawiedliwy. Zobacz, o co chodzi: SPRZECIW WOBEC NOWEGO PROGRAMU RZĄDU. MNÓSTWO POLAKÓW NIEZADOWOLONYCH ZE ŚWIADCZEŃ!

Źródło: „Money.pl”