Nie jest wiedzą tajemną, że pająki w gruncie rzeczy, choć mogą odstraszać swoim wyglądem, są dość pożyteczne – w ich sieci wpadają szkodniki takie jak muchy i komary. Dodatkowo pająki w Polsce nie są groźne dla ludzkiego życia i zdrowia. Chyba, że należą do pewnego jadowitego gatunku…

Wydawać by się mogło, że pająk nie jest w stanie nas skrzywdzić. Istotnie – w większości tych gatunków, które żyją w Polsce, nic takiego nie będzie mieć miejsca. Jednak należy mieć się na baczności – istnieją także jadowite pająki, a skutki ich ugryzienia mogą być niewesołe.

Pająk. Źródło: domiporta.pl
Pająk. Źródło: domiporta.pl

Uwaga na niebezpiecznego pająka!

Jak podaje serwis WP, Nadleśnictwo Baligród wydało ostrzeżenie przez zwierzęciem, którego lepiej unikać. Chodzi o najbardziej jadowitego pająka w naszym kraju. Mówi się, że jego ukąszenie można porównać z użądleniem szerszenia!

Nadleśnictwo Baligród z reguły skupia się na pokazywaniu piękna natury oraz lasu. Jednak tym razem postanowiono ostrzec turystów.

Sieciarz jaskiniowy. Źródło: gazetalubuska.pl
Sieciarz jaskiniowy. Źródło: gazetalubuska.pl

„W Bieszczadach można natrafić na niewielkie jaskinie, zwykle kilkumetrowej długości. Spotkać w nich można kilka gatunków nietoperzy oraz sporej wielkości sieciarza jaskiniowego (Meta menardi). Jest najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce, a ukąszenie jest porównywalne z użądleniem szerszenia” – napisano w poście na Facebooku. Do wpisu dołączono zdjęcie pająka.

W Bieszczadach można natrafić na niewielkie jaskinie, zwykle kilkumetrowej długości. Spotkać w nich można kilka gatunków...

Posted by Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe on Wednesday, August 12, 2020

Sieciarze jaskiniowe mogą mieć 10-17 mm długości i ok. 6-milimetrowe pancerze. Najczęściej można go spotkać w jaskiniach – lubi ciemne miejsca i stałą, średnią wilgotność.

Choć nasze ciało może zareagować alergicznie, a samo ukąszenie jest bolesne, to nie stwarza zagrożenia dla życia człowieka. Należy jednak uważać na te pająki.

Przypomnij sobie o… RATOWNICY MEDYCZNI NIE KRYJĄ OBURZENIA. KWOTA PODWYŻKI JAKĄ OTRZYMALI JEST PO PROSTU ŻENUJĄCA

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: NIEPOKOJĄCE INFORMACJE O STANIE BAŁTYKU. CZY POJAWIŁY SIĘ W NIM MIĘSOŻERNE BAKTERIE? SPECJALIŚCI ROZWIEWAJĄ WĄTPLIWOŚCI

Portal Życie pisał również o… ŁUKASZ SZUMOWSKI OSTRZEGA, ŻE CAŁA POLSKA ZAMIENI SIĘ W CZERWONĄ STREFĘ. BĘDZIE TO MOŻLIWE W JEDNYM PRZYPADKU, JAKIM