Ryby są niesamowicie cennym pokarmem. Ich prozdrowotne właściwości wynikają przede wszystkim z dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Okazuje się jednak, że nie wszystkie są dla nas tak samo dobre!

Drogocenne właściwości dla naszego zdrowia!

Jedną z bardzo zdrowych, a zarazem popularnych w naszym kraju ryb jest śledź. Jest on idealnym źródłem dobrze przyswajalnego białka a ponadto, dostarcza nam selenu, który pełni w organizmie człowieka rolę ochronną przeciw wolnym rodnikom, a także wspomaga układ odpornościowy.

Jak informuje portal Wirtualna Polska, bardzo zdrową rybą jest także makrela. W Polsce najczęściej możemy dostać ją w postaci wędzonej. Makrela jest świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Dzięki swoim właściwością chronią nas przez udarami mózgu, zawałami i nadciśnieniem.

Łosoś od wielu lat uchodzi za jedną z najzdrowszych ryb. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość łososi to gatunek pochodzący z norweskich hodowli, który nie jest tak samo zdrowy, jak łosoś dziki bytujący w wodach Atlantyku i Pacyfiku. Łosoś dziki dostarcza nam tak drogocennych składników jak magnez, selen i potas, a także witamina D.

Równie zdrową rybą jest dorsz, uwielbiany nawet przez osoby które niekoniecznie zachwycają się smakiem ryb. Dorsz jest bardzo polecany szczególnie dla osób, które są na diecie redukcyjnej, bowiem już mała ilość tej ryby, czyli około 100 g pokrywa praktycznie połowę dziennego zapotrzebowania na białko. Co więcej, dorsz jest także cennym źródłem jodu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Tych ryb lepiej nie kupować!

Ryby, które lepiej omijać szerokim łukiem to tilapia, panga i ryba maślana. Pangi i tilapie żyją w sztucznych zbiornikach, a ponadto karmione są paszami, które zawierają środki bakteriobójcze oraz antybiotyki. Niestety, nie posiadają one zbyt wysokich wartości odżywczych, a kwas arachidonowy, który jest w nich zawarty w dużych ilościach może powodować stany zapalne i przyczyniać się do chorób serca, starzenia się komórek oraz poważnych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych.

Ryba maślna to nazwa, pod którą w naszym kraju sprzedaje się bardzo dużo gatunków ryb bardzo tłustych. Niestety, w przypadku tych ryb nie są to tłuszcze zdrowe, lecz kwas oleinowy, którego człowiek nie może trawić. Jeśli spożyjemy zbyt dużą ilość takich ryb mogą pojawić się u nas takie dolegliwości jak bóle głowy, biegunka i wymioty.

Unikać powinniśmy także tuńczyka. Jedna z najbardziej popularnych ryb, które można kupić w puszcze jest zdolna do gromadzenia w sobie rtęci. Jej spożycie nie powinno być zatem zbyt duże, natomiast ze swojego jadłospisu kompletnie wykluczyć tę rybę powinny osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Jak informował portal „Życie”: NIETYPOWY NALOT NA CZĘSTO KUPOWANYCH OWOCACH POWINIEN MOCNO ZANIEPOKOIĆ POLAKÓW. JEST DLA NAS BARDZO NIEKORZYSTNY, JAK SIĘ GO POZBYĆ ZE SKÓRKI

Przypomnij sobie: KOBIETA MOŻE CZUĆ SIĘ PIĘKNA W KAŻDYM WIEKU. NIESAMOWITA PRZEMIANA TEJ KOBIETY POKAZUJE, ŻE NIE WARTO PATRZEĆ NA DATĘ URODZENIA

Portal „Życie” pisał również: NIESAMOWITA SYTUACJA Z UDZIAŁEM KOTA. GDY TYLKO DZIEWCZYNKA ZALAŁA SIĘ ŁZAMI, ZROBIŁ COŚ, CZEGO NIKT SIĘ PO NIM NIE SPODZIEWAŁ