Wiele osób nie wyobraża sobie dobrego poranka bez kawy. Wszystko dlatego, że aromatyczny napój rewelacyjnie pobudza, a picie kolejnych kubków tego napoju w ciągu dnia pozwala na utrzymanie tego efektu… albo tylko nam się tak wydaje.

Kawa – czy ma jakiekolwiek działanie pobudzające?

Zrodziło się w nas poczucie, że to właśnie dzięki porannej kawie czujemy się pełni energii oraz gotowi do pracy, która czeka nas danego dnia, a następne filiżanki napoju pozwalają nam na utrzymanie tego efektu. Jednak, jak podaje WP, według dr Libby Weaver nawet po odstawieniu kawy moglibyśmy mieć tyle samo lub nawet więcej energii.

- Często ludzie są zszokowani tym, ile mają więcej energii, gdy przestają polegać na kofeinie – opowiada. Jeśli skupimy się na zdrowym stylu życia, może okazać się, że będziemy mieć jeszcze więcej energii niż po kilku kawach w ciągu dnia.

Kawa. Źródło: Youtube
Kawa. Źródło: Youtube

Specjalistka radzi, by spróbować co tydzień zmniejszyć ilość spożywanej kawy o połowę, a po jakimś czasie zrezygnować z niej całkowicie i sprawdzić, jakie będzie nasze samopoczucie. Odstawienie kofeiny może spowodować kilkudniowe zmęczenie, jednak później najprawdopodobniej zauważymy, że będziemy mieć więcej energii.

Dietetyczka wspomina, że śniadanie potrafi dodać energii.

- Rozpoczęcie dnia od odżywczego śniadania ma wiele zalet. Poranny posiłek to zasób energii, która będzie równomiernie uwalniana wciągu dnia. Nawet jeśli tuż po przebudzeniu nie masz apetytu, pamiętaj, że nie musisz od razu po wstaniu złóżka sięgać po jedzenie, ale jeśli brak apetytu utrzymuje się np. do godzin południowych zastanów się czy ostatniego posiłku nie spożywasz zbyt późno – opowiada.

Dodaje, że to właśnie dieta, szczególnie taka, która będzie bogata w mikroelementy, w tym żelazo, pomoże nam przezwyciężyć ogólne zmęczenie.

- Zmęczenie często przypisywane jest niedoborom żelaza, słusznie, ale istnieją również inne składniki odżywcze, które są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się każdego dnia niewyczerpaną energią. Jeśli nie będziemy spożywać wystarczającej ilości witamin zgrupy B, organy odpowiedzialne za przekształcanie żywności wenergię mogą być nieefektywne, czego skutkiem będzie poczucie ospałości izmęczenia. Dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych jest niezbędne, abyśmy zachowali właściwy poziom energii przez cały dzień.

Kawa. Źródło: Youtube
Kawa. Źródło: Youtube

Opowiada również, że jedzenie słodkich przekąsek, gdy czujemy się zmęczeni, nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Faktem jest, że dawka cukru to szybki zastrzyk energii, jednak zaraz po tym następuje kryzys. Ponadto sam cukier jest pozbawiony składników odżywczych, co oznacza, że ogólnie nie wspiera systemów energetycznych naszego organizmu. Włączenie większej ilości tłuszczów dobrej jakości zapewni bardziej trwałe źródło energii, dodatkowo pozwoli zapobiec nagłej ochocie na coś słodkiego. Spróbuj więc zamiast cukru dodać do swojego menu trochę orzechów inasion, awokado. To da ci energię wciągu dnia.

Przypomnij sobie o… WSPANIAŁA WIADOMOŚĆ DLA MIESZKAŃCÓW JEDNEGO Z POLSKICH MIAST. MOŻNA DOSTAĆ NAWET 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH. O CO CHODZI

Jak informował portal Życie: ANDRZEJ DUDA ODWIEDZIŁ JEDNĄ Z CZĘŚCI POLSKI I BYŁ WSTRZĄŚNIĘTY TYM, CO ZOSTAŁ. „SYTUACJA JEST STRASZNA”

Portal Życie pisał również o… NAGLE ZABRAKŁO JEDNEJ Z NAJWAŻNIEJSZYCH POSTACI WYBORÓW PREZYDENCKICH. O SPRAWIE POINFORMOWAŁA SZEFOWA KRAJOWEGO BIURA WYBORCZEGO