Wielu Polaków chętnie sięga po mięso ryb – wszystko dlatego, że często jest ono „lżejsze”, co więcej, ma bardzo dużo białka, a także składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

Zazwyczaj można zaopatrzyć się w tego typu żywność w sklepie – niektórzy wybierają markety, inni sklepy mięsne, jeszcze inni mają możliwość kupienia ryb bezpośrednio od rybaków.

Ryby mogą być trujące. Dlaczego?

Niektórzy uważają, że rybie mięso jest na tyle zdrowe, że powinno się je włączyć do swojej diety i pamiętać o spożywaniu go niemal codziennie. I owszem – ryby zawierają ogrom kwasów Omega-3. Czy na pewno są jednak tak zdrowe?

Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube

Według lekarzy oraz dietetyków witaminy A i E zawarte w rybim mięsie są dobre dla naszej skóry, zaś kwasy tłuszczowe Omega-3 odpowiadają za hamowanie rozwoju komórek nowotworowych.

Oznaczałoby to, że jedzenie ryb może chronić przed rakiem. Mówi się, że te same kwasy tłuszczowe mają zbawienne działanie na siatkówkę oczu, zaś dzięki witaminom mięso to zapobiega tworzeniu się wolnych rodników tlenu.

Okazuje się jednak, że częste spożywanie ryb może być dla nas niebezpieczne – wszystko przez masowe hodowle oraz skażenie wód. Które gatunki są niezdrowe?

Przede wszystkim mowa o pandze. Panga jest bardzo popularną rybą, w Polsce spożywa się głównie te, które hodowane są w Wietnamie. Ich szybki wzrost oraz niewielkie wymagania, niska cena mięsa, a także delikatny, daleki od rybiego smak i zapach, sprawia, że klienci chętnie ją wybierają.

Tymczasem często hoduje się je w zanieczyszczonych zbiornikach, a do pokarmu dodaje się hormony oraz antybiotyki.

Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube
Których ryb lepiej nie jeść? Źródło: Youtube

Kolejne gatunki, na które trzeba uważać, to halibut i tuńczyk – zawierają one sporo rtęci. Powinno się je jeść najwyżej raz lub dwa w ciągu miesiąca.

Podobnie ma się sprawa ze śledziami. Mowa o tych, które nazywane są „a’la matjas” – ich mięso zawiera mniej kwasów Omega-3, a zakonserwowane jest przy użyciu benzoesanu sodu, który jest szkodliwy dla człowieka.

Jak dodaje Interia, mowa także o rybie maślanej – eskolarze czy kostropace. Ma ona wiele wosków szkodliwych dla naszego organizmu i może powodować wysypkę, biegunkę oraz ból brzucha.

Do ryb potencjalnie szkodliwych należy także uwielbiany przez Polaków łosoś. Ma on sporo szkodliwych substancji, w tym rtęci.

Zjedzenie wymienionych ryb raz na jakiś czas nie wyrządzi nam dużej szkody, jednak lepiej nie spożywać ich na co dzień.

Przypomnij sobie o… MANDARYNA W MOCNYCH SŁOWACH O SWOIM BYŁYM MĘŻU. ZDRADZIŁA SZCZEGÓŁY RELACJI, JAKĄ ŁĄCZY JĄ Z MICHAŁEM WIŚNIEWSKIM

Jak informował portal Życie: DOMINIKA TAJNER PLANUJE ŚLUB? BYŁA ŻONA MICHAŁA WIŚNIEWSKIEGO PRZEDSTAWIŁA NOWEGO PARTNERA

Portal Życie pisał również o… PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI ZDECYDOWAŁ O WPROWADZENIU NOWEGO PRZEPISU. POLACY BĘDĄ MUSIELI SIĘ DO NIEGO DOSTOSOWAĆ