W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszy się internetowy test określający wiek serca. Test został opracowany przez brytyjskich kardiologów. Można go wykonać w zaledwie 2-3 minut.

Test skierowany jest do osób powyżej 30 roku życia. Pojawiają się w nim podstawowe pytania, takie jak wiek, waga, choroby przewlekłe czy rodzinne obciążenia.

Przed jego wykonaniem warto sprawdzić aktualne wyniki cholesterolu i zmierzyć ciśnienie. W ankiecie pojawią się także pytania o styl życia i uzależnienia.

Otrzymane wyniki testu mają określać nie tylko sam wiek serca, ale też długość życia, a także ryzyko zawału czy udaru.

Rozległe badania naukowców wykazały jednoznacznie, że serce szybciej starzeje się niż całe ciało. Takie wyniki uzyskano w przypadku większości przebadanych osób.

U 78% uczestników badania wykazało "za stare" serce, które wiąże się z większym ryzykiem przedwczesniej śmierci. Wśród nich 34% miało serce starsze o 5 lat, a 14% o conajmniej 10 lat.

Temat w ostatnim czasie pojawił się w programie śniadaniowym "Dzień dobry TVN". Gościem Kingi Rusin był Piotr Grylas, który opowiedział, jakie czynniki mają negatywny wpływ na kondycję serca.

Test internetowy sprawdzi, ile lat ma Twoje serce

Internetowy test wieku serca (The Heart Age Test) opracowany przez brytyjskich kardiologów działa na postawie algorytmów. Na podstawie odpowiedzi określa, ile lat ma serce w porównaniu do rzeczywistego wieku.

Wyniki mają wskazywać także na ryzyko zawału lub udaru oraz przewidywać długość życia. Badanie cieszy się dużą popularnością wśród Brytyjczyków. Do tej pory rozwiązała go już prawie 2 miliony osób.

Dlaczego u większości osób serce jest starsze niż wskazuje metryka?

Większość ludzi z krajów rozwiniętych nie przestrzega prozdrowotnego stylu życiu i ich naczynia oraz serce starzeją się zdecydowanie szybciej
- wyjaśnił Piotr Grylas.

Jakie czynniki mają wpływ na wiek serca?

Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa na wiek serca jest sposób żywienia. Odpowiednia dieta to podstawa, aby zachować narządy w dobrej kondycji.

Wszystkie towarzystwa kardiologiczne świata promują (...) dietę prawie wegańską, bo powinniśmy dziennie spożywać około pół kilograma warzyw i owoców
- mówił doktor Grylas.

Według kardiologa warto ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i białka pochodzenia zwierzęcego. Okazuje się, że nie tylko negatywnie wpływają na serce, ale też przyczyniają się do powstawania raka.

Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na wiek serca jest stan potwietrza.

Najczęstsze przyczyny działania smogu to są choroby układu oddechowego, a to powoduje przewlekłe niedotlenienie organizmu i też obumieranie komórek serca. To jest ze sobą bardzo ściśle powiązane
- tłumaczył Piotr Grylas.

Aby zachować serce w jak najlepszej kondycji należy także ograniczyć palenie i picie alkoholu, unikać stresu oraz zadbać o aktywny tryb życia.

To właśnie niezdrowe nawyki są przyczyną tego, że czterech na pięciu dorosłych jest zagrożonych przedwczesną śmiercią.

Co więcej znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Z tego względu warto zwrócić uwagę na to, czy w rodzinie zdarzały się przypadki chorób kardiologicznych.

Choć testu nie należy brać jako narzędzia diagnostycznego, to jednak może zwrócić uwagę na ważne aspekty zdrowia i wiele powiedzieć o kondycji ciała.

Zobacz także: NAUKOWCY ODKRYLI, ŻE JEDZENIE TEJ PRZYPRAWY CHRONI PRZED CHOROBAMI SERCA. POWINNIŚMY DODAWAĆ JA DO POTRAW 4 RAZY W TYGODNIU

Może zainteresuje Cię to: PIJESZ CODZIENNE KAWĘ? ZRÓB SOBIE KRÓTKĄ PRZERWĘ, A ORGANIZM ZAREAGUJE W NIEWIARYGODNY SPOSÓB

Portal "Życie" poleca: LIDL WYSTOSOWAŁ KOMUNIKAT DO KLIENTÓW. PROSZĄ O PILNY ZWROT PRODUKTU, MOŻE BYĆ BYĆ GROŹNY DLA ZDROWIA