Opuchnięte stawy skokowe czyli po prostu kostki u nóg, to częsta przypadłość, której nie powinniśmy lekceważyć. Problem ten prowadzić może do rozwoju wielu poważnych chorób, między innymi zaburzenia układu krążenia, niewydolność nerek czy żylaki nóg. To częsty problem pojawiający się u kobiet w ciąży, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia lub u osób starszych.

Jakie są najczęstrze przyczyny puchnięcia kostek?

Obrzęk i opuchlizna nóg i kostek są związane z nagromadzeniem płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Z czasem może prowadzić to do poważnych problemów. Pojawia się zarówno u osób cierpiących na zaburzenia krążenia czy niewydolność nerek, jak i wykonujących siedzącą pracę, a także jako objawy żylaków nóg czyli niewydolności żylnej. Ta przypadłość może także spotykać osoby, które przyjmują leki hormonalne, sterydowe, przeciwdepresyjne, na nadciśnienie tętnicze oraz tabletki antykoncepcyjne.

Opuchnięte kostki pojawiają się także w sytuacji odwodnienia organizmu, spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, alergii na składnik kosmetyku, ukąszenia przez owada, a także u osób, które w kuchni nadużywają soli. Wpływ na opuchnięcie mogą mieć również stare urazy mechaniczne, takie jak zwichnięcie kostki, zerwanie więzadła, złamanie nogi w tym odcinku.

Jeśli choroby, które mogą powodować opuchnięcie kostek, zostały wykluczone przez lekarza, przypadłość tę można łagodzić domowymi sposobami. Najbardziej popularnym sposobem jest ułożenie nóg wyżej niż tułów, np. na krześle podczas pracy przy biurku, na poduszkach podczas snu, co ułatwia krążenie.

Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki. Przydatne mogą okazać się żel z kasztanowca lub tabletki z diosminą. Korzystny wpływ na zmniejszenie opuchlizny ma miejscowe stosowanie octu winnego.Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz ograniczenie spożycia soli.

Warto sobie przypomnieć: ZWRÓĆ UWAGĘ NA SWOJE PAZNOKCIE. ICH WYGLĄD MOŻE ŚWIADCZYĆ O ROZWIJAJĄCEJ SIĘ CHOROBIE

Portal "Życie" pisał: MAŁY PALEC WIELE MÓWI O CZŁOWIEKU. WARTO WIEDZIEĆ JAK POZNAĆ PO NIM CECHY CHARAKTERU

Portal "Życie" pisał również o: WIADOMO JAKI JEST STAN ZDROWIA PAWŁA KRÓLIKOWSKIEGO. JEGO RODZINA PODJĘŁA WAŻNĄ DECYZJĘ DOTYCZĄCĄ LECZENIA