Pijemy alkohol najczęściej ze względu na etanol, który się w nim znajduje. Mówi się, że zanieczyszczenia, które znajdują się w wielu napojach wyskokowych (polifenole, inne alkohole oraz histamina, które tworzą się razem z etanolem w czasie fermentacji albo leżakowania) mają wpływ na działanie trunków oraz kaca, z którym wiele osób mierzy się „dzień po”.

Badania pokazują, że osoby pijące ciemniejsze trunki, np. czerwone wino, brandy czy whisky, mają mocniejsze objawy kaca niż ci, którzy sięgają po czyste alkohole na bazie etanolu, jak np. wódka. Wszystko dlatego, że wspomniane „kolorowe” alkohole zawierają więcej zanieczyszczeń.

Metoda „klina”

Wiele osób stosuje tę metodę, by złagodzić lub zwalczyć objawy kaca. Prawdopodobnie działa to dlatego, że świeży etanol blokuje metabolizm metanolu. Nie zmienia to faktu, że alkoholowa przygoda kiedyś się musi skończyć, tak więc nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jak poradzić sobie z kacem?

Pamiętać o piciu dużych ilości wody – zarówno podczas imprezy, jak i dzień po. Można jeść też kapustę lub kiszone ogórki przed i po imprezie. Mają one dużo witaminy C, pomocnej w wypłukiwaniu toksyn.

Dodatkowo zakwaszonemu żołądkowi pomogą soki warzywne i pomidorowe, wyregulują przy okazji poziom mikroelementów. Można sięgnąć po miód, który jest świetnym źródłem glukozy oraz fruktozy.

Przed piciem warto zjeść coś tłustego, jednak na kacu najlepiej sięgnąć po lekkostrawny posiłek, by dodatkowo nie obciążać organizmu, szczególnie wątroby. Można zrobić sobie np. tosty.

Pomocne mogą się okazać także leki przeciwbólowe bez recepty, jednak należy pamiętać, że aspiryna może podrażnić żołądek.

Przy mdłościach można spróbować herbaty ziołowej, np. tymianku czy rumianku. W takim momencie ważny jest również sen.

Pamiętajmy także o uzupełnianiu elektrolitów. Można kupić nawet gotowe napoje czy proszek do rozpuszczenia w wodzie i popijać w ciągu dnia, tak, by przywrócić organizmowi zachwianą równowagę.

Co jeść przed imprezą?

Warto sięgnąć po wysokobiałkowe produkty oraz tę żywność, która ma sporo zdrowych tłuszczów roślinnych. Kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy można wybrać też owoce i warzywa, które mają wiele witamin i nawadniają nasz organizm. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie owoców w trakcie zakrapianej imprezy może skończyć się rozstrojem żołądka.

Przypomnij sobie o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA

Jak informował portal Życie: TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Portal Życie pisał również o… GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ