Od nowego roku ceny alkoholu i papierosów po raz kolejny poszybują w górę. To efekt nowego projektu polskiego rządu, który zakłada 10 proc. wzrost akcyzy na alkohole etylowe i wyroby tytoniowe.

Już 1 stycznia paczka papierosów ma podrożeć średnio o złotówkę, a paczka tytoniu o objętości 50 g o 1,69 zł. Zła wiadomość czeka także miłośników cygar. Za sztukę zapłacą około 40 groszy więcej.

Wzrosną także ceny alkoholów. Za półlitrową butelkę wódki o mocy 40 proc. zapłacimy około 1,40 zł więcej. Ceny piwa i wina także skoczą w górę, ale bardzo nieznacznie. Za półlitrową puszkę złotego napoju zapłacimy średnio 5 gr więcej, natomiast za wino o pojemności 0,75 l około 15 gr więcej.

Wzrost cen najbardziej uderzy po kieszeniach osoby, które kupują susz tytoniowy. Już od stycznia kilogram tego produktu będzie bowiem droższy o około 22,93 zł.

Projekt zakładający 10 proc. wzrost akcyzy na alkohole etylowe i wyroby tytoniowe to pomysł polskiego rządu na załatanie dziury w budżecie kraju. Ma on przynieść dodatkowy wpływ do budżetu państwa w wysokości 1,7 mld zł.

Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

Kancelaria Premiera na swojej stronie internetowej podała informację, że rząd przyjął projekt o wzrośnie akcyzy na alkohole etylowe i wyroby tytoniowe w trybie obiegowym. Teraz trafił on do Sejmu.

Portal "Życie" informuje także... PRZEGLĄDANIE INTERNETU NIE BĘDZIE JUŻ DARMOWE? JEST PROJEKT NOWEGO PODATKU

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PODWYŻKI CEN OD 1 STYCZNIA. OBEJMĄ WIELE RÓŻNYCH PRODUKTÓW I NIE DA SIĘ OD NICH UCIEC!

Warto to wiedzieć... POLSKA JEST NA DUŻYM MINUSIE: UJAWNIONO DANE O DEFICYCIE BUDŻETU PAŃSTWA