Wśród kosmetyków, których używamy, znajduje się wiele bakterii. Pokazują to ostatnie badania naukowe.

Naukowcy z Aston University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, które miało sprawdzić obecność bakterii w stosowanych kosmetykach.

Niemal 470 produktów zostało zbadanych pod kątem skażenia mikrobiologicznego. Wyniki mogą wydawać się zaskakujące – aż w 9 na 10 używanych kosmetyków znajdziemy bakterie E. coli i Staphylococci.

Co ciekawe, najmocniej skażonymi kosmetykami są tusze do rzęs i błyszczyki. Na przyrządach służących do wykonywania makijażu również roi się od bakterii.

Bakterie, które wykryto, mogą powodować wiele problemów – najpowszechniejsze są infekcje skóry i zapalenie spojówek, a w skrajnych wypadkach może dojść do zakażenia krwi.

Jak można ograniczyć ilość bakterii w kosmetykach?

Nie da się całkowicie wyeliminować bakterii z przedmiotów codziennego użytku. Warto jednak postarać się o ograniczenie ich ilości. Oto kilka metod.

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu produktów, których używamy. Szczególnie wtedy, gdy upadną nam np. na podłogę. Okazuje się, że wciąż wiele osób tego nie robi.

Ponadto powinniśmy pilnować daty przydatności kosmetyków, która podawana jest na ich opakowaniach. W momencie, gdy kosmetyki są już przeterminowane, należy je wyrzucić – a jeszcze lepiej, by żyć w duchu less waste, nie kupować produktów, których nie będziemy w stanie zużyć przed upływem terminu.

Dodatkowo pamiętajmy, że testery obecne w sklepach przenoszą najwięcej bakterii. Niektóre osoby wciąż testują np. pomadki na własnych ustach, ignorując fakt, że wcześniej testery przeszły przez setki rąk i nie wiadomo, jakie bakterie się na nich znajdują.

Idealnym rozwiązaniem byłoby nie używać testerów na własnej skórze, jednak wiadomo, że niekiedy chce się sprawdzić np. wygląd podkładu i nie ma możliwości dokonania wyboru bez przetestowania. Wtedy pamiętajmy, by dokładnie umyć skórę tak szybko, jak będzie to możliwe.

Przypomnij sobie o… JAK JEŚĆ MANDARYNKI, BY NIE ZAGRAŻAŁY ZDROWIU. JEST JEDNA BARDZO WAŻNA ZASADA

Jak informował portal Życie: NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA NAUKOWCÓW : "VAPING ZBIERA ŻNIWO"

Portal Życie pisał również o… KUBA WOJEWÓDZKI ŻEGNA SIĘ Z WIDZAMI NA INSTAGRAMIE. DZIENNIKARZ WRZUCIŁ WIELE MÓWIĄCE ZDJĘCIE