1. Czerwone mięso + wino

Serwowanie czerwonego mięsa z czerwonym winem jest popularne, między innymi dlatego, że te dwa smaki w połączeniu dają świetny efekt, który nasze kubki smakowe szczególnie uwielbiają. Niestety, to co dobre bywa nie zdrowe. Tak tez, jest w tym przypadku. Zawarte w winie garbniki, znacznie utrudniają wchłanianie żelaza, które znajdziemy w czerwonym mięsie.

2. Herbata + ciasto

Oddziałujące na błonę układu pokarmowego, znajdujące się w herbacie garbniki, ograniczają wchłanianie białek, a także niszczą witaminę B1. Malo tego, garbniki biorą udział w procesie wiązania wielu pierwiastków!

5. Ziemniaki + masło

Powszechnie wiadomo, że ziemniaki charakteryzują się wysokim wskaźnikiem glikemicznym. Po zjedzeniu ziemniaków poziom cukru we krwi wzrasta bardzo szybko. W związku z tym, aby obniżyć poziom cukru we krwi, do „akcji” wkracza trzustka, która próbując obniżyć poziom cukru, sama produkuje spore ilości insuliny.

Dodatkowo, trzustka odpowiedzialna jest za pracę komórek tłuszczowych, które zaopatrują się w tłuszcz pochodzący z masła, przez co szybko przybieramy na wadze.