Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała się na zwołanie Komitetu ds. Nagłych Wypadków. Wszystko w związku z wirusem małpiej ospy. Jak podaje "Super Express", specjaliści obawiają się, że wirus zacznie rozprzestrzeniać się poza Demokratyczną Republikę Konga na pozostałe afrykańskie kraje, a potem na pozostałe kontynenty. Co wiadomo o wirusie?

WHO bacznie przygląda się wirusowi małpiej ospy

Małpia ospa zwróciła uwagę ekspertów już jakiś czas temu. Przypadki choroby zanotwano w 2022 roku nie tylko w krajach afrykańskich, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, USA, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Potem o wirusie zrobiło się znacznie ciszej, bo nie notowano zbyt wielu przypadków zakażenia.

Nie oznacza to, że problem zniknął. WHO zdecydowało się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków, którego posiedzenie będzie koncentrowało się właśnie na kwestii wirusa małpiej ospy. Eksperci nie kryją obaw, że wirus zacznie się rozprzestrzeniać poza Demokratyczną Republikę Konga, pojawiając się nie tylko w innych krajach Afryki, ale i na innych kontynentach.

Z danych przekazywanych przez WHO wynika, że tylko w tym roku w Kongo chorobą zakaziło się ponad 14 tysięcy osób. Zmarło 115 z nich. Komitet ma pomóc WHO ocenić, "czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".

WHO/ YouTube @World Health Organization (WHO)
WHO/ YouTube @World Health Organization (WHO)
WHO/ YouTube @World Health Organization (WHO)

Objawy małpiej ospy

Zakażenie wirusem małpiej ospy wywołuje objawy grypopodobne, takie jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i bóle mięśni. Zakażeniu towarzyszy także wysypka, która następnie przenosi się na pozostałe partie ciała.

Śmiertelność z powodu zakażenia wirusem jest niska i wynosi 1 proc. Objawy zakażenia mogą utrzymywać się do kilku tygodni. Wirus roznosi się nie tylko przez uszkodzenia skóry, ale także drogą kropelkową. Najczęściej do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z zakażonym zwierzęciem. Zdarza się jednak przeniesienie z człowieka na człowieka.

Małpia ospa / YouTube:  Health & Fitness
Małpia ospa / YouTube: Health & Fitness
Małpia ospa / YouTube: Health & Fitness

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Ostatnie pożegnanie Bogumiły Wander. Jej mogiła tonęła w kwiatach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Antek Królikowski i Joanna Opozda doszli do porozumienia? Te komentarze budzą nadzieję

O tym się mówi: Trzy aktorki zginęły w wypadku. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia