Niemcy zniosły obowiązkową służbę wojskową w 2011 roku, chociaż prawo nadal zezwala na tego typu rekrutację w przypadku wojny lub innych napięć, jak donosi "Super Express".

Wojna rozpoczęta przez Rosję przeciwko Ukrainie po raz kolejny wywołała debatę na temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

Kobiety w kamasze? Owoce żądania równouprawnienia

Minister obrony Boris Pistorius przedstawił w czerwcu plany nowego modelu służby wojskowej, mającego na celu uzupełnienie personelu armii. W opublikowanych w czwartek wypowiedziach dla niemieckiej grupy medialnej RND Carsten Breuer, najwyższy rangą urzędnik wojskowy w niemieckiej armii, powiedział, że obowiązkowa służba wojskowa, obecnie zawieszona, dotyczy tylko mężczyzn, ale jego zdaniem "należy zapewnić równość".

Jednak wprowadzenie równych praw w tym przypadku wymaga debaty politycznej i społecznej
, dodał Breuer.

Minister Pistorius chce wprowadzić obowiązkową rejestrację, w ramach której młodzi ludzie będą musieli zadeklarować chęć odbycia służby wojskowej i zdolność do jej odbycia. Kobiety również będą mogły to zrobić, ale na zasadzie dobrowolności.

Minister określił ten pomysł jako "selektywną służbę wojskową", mającą pozwolić armii na powoływanie do wojska tylko tych, którzy są "najbardziej odpowiedni i zmotywowani" do szkolenia. Nowy model zakłada sześciomiesięczną zasadniczą służbę wojskową, z opcją dodatkowej służby ochotniczej do 17 miesięcy.Carsten Breuer wyraził poparcie dla nowego modelu rekrutacji Pistoriusa. Stwierdził, że z wojskowego punktu widzenia konieczny jest rozwój zdolności, zwłaszcza w zakresie planowania NATO.

Nie przegap: Nagła zmiana informacji o Wojciechu Szczęsnym. Czy odejście do Arabii Saudyjskiej jest już przyklepane

Zerknij: Z życia wzięte. "Dalecy krewni chcieli się wprosić na dwa tygodnie": Teraz dowiaduję się, kim dla nich jestem