Dlatego właśnie pewne osoby będą w stanie skorzystać z finansowego zastrzyku dodatkowego, wynoszącego nawet 6000 zł.

Wypłaty w 2024 roku mają być przyznawane dla następnych dwóch roczników. Jak wiemy, emerytura honorowa wypłacana jest przez ZUS i przez KRUS, jako dodatek emerytalny do świadczenia zasadniczego. Każdego roku wysokość emerytury ulega waloryzacji, co miało miejsce także w tym roku, 1 marca.

W wyniku waloryzacji świadczenie emerytalne jest teraz równe 6 246,13 zł. W 2023 roku świadczeniobiorcy otrzymali 5 540,25 zł, czyli mniej o 705,88 zł.

Jak donosi Goniec, emeryturę honorową przewidziano dla świadczeniobiorcy, który w czasie od 1 marca bieżącego roku do 28 lutego przyszłego roku obchodził lub będzie obchodzić setne urodziny.

Innymi słowy, świadczeniobiorcami mogącymi liczyć na emeryturę honorową są osoby urodzone między 1 marca 1924 roku a 28 lutego 1925 roku.

Dodatkowo bardzo ważną informacją dotyczącą 100-latków jest to, że gdy pobierają oni emeryturą zasadniczą, nie obowiązuje ich konieczność składania wniosku. Trzeba podkreślić, że honorowe świadczenie emerytalne wypłacane jest w stałej kwocie, co oznacza, że nie ma co liczyć na podwyżki w przypadku osób pobierających już to świadczenie.

W zeszłym roku KRUS płacił miesięcznie emeryturę honorową 1,2 tys. rolników powyżej 100. roku życia. 2,8 tys. osób wówczas pobierało świadczenie z ZUS.

Nie przegap też tego: Z życia wzięte. "Specjalnie zdecydowałeś się urodzić córkę, więc mieszkaj z nią sama": Powiedział mąż do ciężarnej żony

Zobacz, co aktualnie jest na topie: Poważny zwrot akcji w życiu zawodowym "Kurzopków". Co zaproponował Polsat Kasi Cichopek i Maćkowi Kurzajewskiemu

O tym się mówi: Co powoduje, że ogórki są puste w środku? Najważniejsze powody i jak ich unikać