Wedle wieści płynących od portalu Goniec, Krajowa Administracja Skarbowa planuje prowadzenie kontroli, czy obywatele wynajmujący lokale mieszkalne na doby za pośrednictwem platform Airbnb i Booking.com, płacą podatki. Powodem jest unijna dyrektywa DAC7.

1 lipca 2024 roku obowiązuje w Polsce unijna dyrektywa DAC7. Jest ona źródłem istotnych zmian dla użytkowników e-platform, sprzedających na Allegro, OLX, czy Vinted. Nowe zasady wprowadzono po to, aby uniemożliwić ludziom zarabianie przez internet bez płacenia podatku.

Kto może spodziewać się kontroli?

[…] mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym poprzez skuteczniejszą identyfikację osób, które dokonują sprzedaży towarów lub świadczą elektronicznie usługi na dużą skalę bez formalnego zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej — czytamy na portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Należy zaznaczyć, że każdy, kto nie zdążył się jeszcze zorientować na temat nowego pomysłu na uzupełnienie zasobu Skarbu Państwa, może być mocno zaskoczony kontrolą skarbową, a przede wszystkim, sprzedawcy mogą poczuć się wręcz pokrzywdzeni.

Regulacje umieszczone w dokumencie DAC7, obejmują nie tylko klasyczne platformy sprzedażowe, jak Allegro czy OLX, lecz także osoby wynajmujące lokale mieszkalne na doby, używając serwisów takich, jak Airbnb i Booking.com.

Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła kontrolować, czy osoby działające tak na platformach opłacają podatki. Chcą w ten sposób zapobiec dotychczasowemu zarabianiu na krótkoterminowych wynajmach bez płacenia państwu podatku.

Zerknij: Poważny zwrot akcji w życiu zawodowym "Kurzopków". Co zaproponował Polsat Kasi Cichopek i Maćkowi Kurzajewskiemu

Nie przegap: Z życia wzięte. "Nie powinnaś się interesować, na co idą zarobki mojego syna. Nic tu nie należy do Ciebie": Powiedziała do mnie teściowa