Jak przypomina portal "O2", emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. Niemal natychmiast rozpoczęły się przygotowania do ostatniego pożegnania Benedykta, który ma się odbyć 5 stycznia 2023 roku. Ciało zmarłego Ojca Świętego wystawiono najpierw w Klasztorze Mater Ecclesiaem, a od 2 stycznia można je zobaczyć w Bazylice Św. Piotra.

Nie żyje Benedykt XVI

W sobotę 31 grudnia 2022 roku media obiegła informacja o śmierci 95-letniego emerytowanego papieża. W środę 28 grudnia papież Franciszek apelował do wiernych o modlitwę w intencji swojego poprzednika, którego stan był coraz gorszy. Pogrzeb byłego biskupa Rzymu ma się odbyć w czwartek 5 stycznia 2023 roku.

Ciało zmarłego wystawiono najpierw w Klasztorze Mater Ecclesiaem, gdzie mogli się z nim pożegnać najbliżsi współpracownicy. To właśnie tam pojawił się również obecnie urzędujący papież Franciszek, żeby pomodlić się za swojego poprzednika.

W poniedziałek 2 stycznia przeniesiono je do Bazyliki Św. Piotra, gdzie również wierni Kościoła katolickiego mogą składać zmarłemu Benedyktowi XVI hołd.

To nie zdarza się często

Śmierć Benedykta XVI i jego pogrzeb, są wydarzeniami bez precedensu. Pamiętać należy, że zmarły abdykował w 2013 roku, co nie miało miejsca od 6 stuleci. Do tej pory na widok publiczny wystawiane było jedynie ciało zmarłego papieża, który aktualnie sprawował urząd.

Bazylika ma być otwarta w poniedziałek do godziny 19:00. We wtorek 2 i środę 3 stycznia wierni będą mogli wejść do świątyni od godziny 7:00 do 19:00. Uroczystości pogrzebowe mają rozpocząć się w czwartek o godzinie 9:30. Mszy św. żałobnej przewodniczył będzie papież Franciszek.

Ciało Benedykta ma spocząć w Grotach Watykańskich, zlokalizowanych w podziemiach Bazyliki Św. Piotra. Wcześniej znajdował się tu grób Jana Pawła II, który został przeniesiony do kaplicy świętego Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra po beatyfikacji.

To też może cię zainteresować: Meghan Markle znów na ustach wszystkich. To, co powiedziała, nie ujdzie żonie księcia Harry'ego na sucho. Kpiące słowa o królowej Elżbiecie II

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie milkną echa sylwestrowego koncertu zorganizowanego przez TVP. O wpadce Zenka Martyniuka mówią wszyscy

O tym się mówi: Organizatorzy Sylwestra Marzeń podpadli mieszkańcom Zakopanego. W sprawę zaangażowano funkcjonariuszy policji. Co dokładnie się wydarzyło