Jak podaje portal "Super Express", kardynał Angelo Becciu w tajemnicy przed papieżem Franciszkiem rejestrował rozmowę, jaką odbyli w ubiegłym roku. Włoskie media wydrukowały zapis tamtej rozmowy. Co znalazło się w stenogramie rozmowy?

Skandal w Watykanie

W czwartek 24 listopada media obiegła informacja o tym, że jeden z kardynałów, bez wiedzy papieża Franciszka rejestrował odbywaną z nim rozmowę. Sytuacja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, a rozmówcą Ojca Świętego był kardynał Angelo Becciu. Włoska prasa opublikowała stenogram nagrania.

Becciu jest jedną z osób, przeciwko której prowadzone jest przed Trybunałem Watykańskim postępowanie odnoszące się do nieprawidłowości finansowe, jakich mieli się dopuścić. Jednym z głośniejszych aspektów sprawy, jest zakup przez Watykan luksusowej kamienicy w Londynie, do której zakupu posłużyć miały m.in. środki na dobroczynną działalność papieża.

Po wybuchu afery, wspomniana kamienica została sprzedana, a Watykan na transakcji stracił aż 90 mln funtów. Warto zaznaczyć, że przeciw kardynałowi Becciu toczy się również inne postępowanie, w którym oskarżany jest on o działalność w grupie przestępczej.

Nagrana rozmowa

W prywatnych rzeczach kardynała Becciu odnaleziono nagranie rozmowy duchownego z papieżem Franciszkiem. Została ona zarejestrowana latem ubiegłego roku, niedługo po poważnej operacji jelita, jaką przeszedł w 2021 roku papież Franciszek. Okazuje się, że nagranie zarejestrowały osoby trzecie, które miały działać w porozumieniu z kardynałem Becciu.

Nagranie trwa 5 minut i słyszymy na nim, jak oskarżany kardynał zarzuca papieżowi, że ten go już skazał i proces nie jest wcale potrzebny. Ze stenogramu rozmowy wynika, że Becciu stara się uzyskać potwierdzenie, że papież zgodził się na zapłacenie okupu za porwaną w Mali zakonnicę, która została uprowadzona przez dżihadystów.

Ze stenogramu wynika, że papież raczej temu zaprzecza. Nagranie wskazuje również, że Franciszek wciąż nie jest jeszcze w pełni sił po przebytym w tamtym czasie zabiegu.

Papież Franciszek/YouTube @Światowa Dyszka
Papież Franciszek/YouTube @Światowa Dyszka
Papież Franciszek/YouTube @Światowa Dyszka

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Dziecko rozśmieszyło wszystkich podczas chrztu. Nawet ksiądz nie był w stanie powstrzymać się od śmiechu. Nagranie podbija sieć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niebawem rusza nabór wniosków. Można zyskać nawet 1500 złotych. Kto może ubiegać się o dodatek

O tym się mówi: Finał programu „Rolnik szuka żony” ma przynieść historyczne wiadomości. Czy Marta Manowska zdecyduje się odejść z formatu