Jak przypomina portal "Super Express", od 1 grudnia rusza nabór wniosków o dodatek energetyczny. Na dopłatę w wysokości nawet 1500 zł mogą liczyć ci Polacy, którzy ogrzewają swoje domy za pomocą energii elektrycznej. Aby móc uzyskać wsparcie, niezbędne jest spełnienie warunków określonych przez ustawodawcę. O jakich warunkach mowa?

Kto może liczyć na dodatek elektryczny?

Gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną, mogą liczyć na wypłatę dodatku energetycznego. Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, jest wpis do Centralnej Ewidenji Emisyjności Budynków i wskazanie urządzeń grzewczych wykorzystujących prąd, jako głównego źródła ciepła.

Co ważne, z dodatku energetycznego nie mogą skorzystać te gospodarstwa domowe, które mają zamontowane panele fotowoltaiczne i to nawet wtedy, kiedy ogrzewają dom pompą ciepła. Wnioski, należy składać w okresie od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku. Wnioski, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki

Dodatek energetyczny, co jeszcze trzeba wiedzieć?

Dodatek energetyczny ma charakter jednorazowy. Ustawodawca przewidział wypłatę go w dwóch wysokościach. 1000 zł będzie wynosił dodatek dla tych gospodarstw domowych, których zużycie w 2021 roku nie przekroczyło 5 MWh rocznego zużycia, 1500 zł otrzymają ci, u których zużycie jest wyższe niż wymieniony próg.

Wniosek będzie można złożyć osobiście w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub drogą elektroniczną. W tym drugim przypadku, wniosek składany jest za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego.

Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv
Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv
Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv

Co sądzicie o takiej formie wsparcia?

To też może cię zainteresować: Czeka nas wielka zmiana pogody. Niż Denis nadciąga nad Polskę. Czy czekają nas opady śniegu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maciej ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zdobył się na szczerość. Jego wyznanie rozsierdziło internautów. O co poszło

O tym się mówi: Okręgowe Izby Aptekarskie biją na alarm. Od 1 grudnia w życie wejdzie zmiana, która może utrudnić pacjentom dostęp do leków