Jak informuje portal "ABC Zdrowie", z dniem 1 grudnia wejdzie w życie ważna zmiana dotycząca aptek. Niestety może okazać się ona bardzo dotkliwa dla pacjentów. Część chorych może mieć problemy ze zrealizowaniem recept. Poznajcie szczegóły!

Okręgowe Izby Aptekarskie biją na alarm

Okręgowe Izby Aptekarskie ostrzegają, że od 1 grudnia wchodzi w życie zmiana, która może potencjalnie utrudnić pacjentom realizowanie wystawionych im recept. Problem może pojawić się w przypadku, kiedy farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (dalej: CRF) mają błędnie podany numer PESEL lub nie mają go w ogóle.

Farmaceuci ci, nie będą mieli możliwości wygenerowania Dokumentu Realizacji Recepty (DRR), a finalnie spredania pajentowi leku. Stąd też apel ze strony okręgowych izb lekarskich o to, aby farmacueci dokładnie sprawdzili swoje dane w CRF, aby uniknąć postawienia chorych w trudnym położeniu.

Jeśli farmaceuta dostrzeże błąd, wówczas niezbędne jest zgłoszenie się do właściwej dla niego okręgowej izby aptekarskiej, gdyż tylko ona jest w stanie skorygować wykryty błąd. Dobra informacja dla pacjentów jest taka, że opisany problem będzie mieć charakter marginalny lub nie pojawi się wcale.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Te leki mogą być trudno dostępne

Większym problemem dla pacjentów może się okazać dostępność leków. Ministerstwo zdrowia opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie naszego kraju. W obwieszczeniu z 16 listopada bieżącego roku, znalazło się aż 217 produktów.

Na liście znalazły się preparaty wykorzystywane przy profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czy choćby antybiotyków stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych górnych drug oddechowych, gardła, nosa, uszu, czy skóry. Brakuje też leków z morfiną.

Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo

Pełen wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski znajdziecie tutaj.

Doświadczyliście problemów z dostępnością leków?

To też może cię zainteresować: Paulina Smaszcz zwrócił się z apelem do Katarzyny Cichopek. O co poprosiła obecną partnerkę swojego byłego męża

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niezwykłe nagranie obiegło sieć. Świadkowie nie mają wątpliwości, że na filmie widać Boga

O tym się mówi: Z życia wzięte. Mam problem ze swoją synową. Staram się, daję rady, a ona mówi, żebym wracała do siebie