Jak ostrzega portal "Subiektywnie o finansach", oszuści nie próżnują i już opracowali nowy sposób wyłudzania wrażliwych danych i finalnie, przęjęcia pieniędzy swoich ofiar. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby sprzedające swoje rzeczy na Vinted lub OLX. Na czym polega ten rodzaj oszustwa?

Sprzedajesz przedmiot? Zachowaj ostrożność!

Platformy za pośrednictwem, których możemy kupić lub sprzedać przedmiot, cieszą się ogromną popularnością, niestety także wśród oszustów. Niestety coraz częściej odnotowuje się próby wyłudzenia m.in. na Vinted lub OLX. Sposób działania oszustów jest tu dość znany.

Dostajemy wiadomość z linkiem, który ma nam ułatwić wykonanie transakcji. Niestety kliknięcie w niego ma tragiczne konsekwencje, bo choć strona może do złudzenia przypominać tę należącą do naszego banku, jest fałszywa i ma na celu zebranie naszych danych, które następnie oszuści wykorzystają do wyczyszczenia wszystkich pieniędzy.

Cyberprzestępczość/YouTube @Credit Agricole Bank Polska S.A.
Cyberprzestępczość/YouTube @Credit Agricole Bank Polska S.A.
Cyberprzestępczość/YouTube @Credit Agricole Bank Polska S.A.

Choć platformy sprzedażowe przestrzegają swoich użytkowników, wciąż nie brakuje osób, które dają się nabrać i tracą pieniądze.

Nowy wariant oszustwa

Jeden z klientów platformy OLX relacjonuje, że po wystawieniu przedmiotu na sprzedaż, dość szybko odezwała się do niego chętna na zakup klientka, która chce otrzymać przesyłkę za pośrednictwem kuriera i pokrywa koszty wysyłki.

"Dostaję link do fałszywej strony DPD. Po kliknięciu na link pojawia się fałszywa strona DPD z banerem: „Otrzymaj płatność”. (...) potem podróbka bramki płatności. Wybieram logo swojego banku, przechodzę na kolejną stronę, która każe podać login do rachunku bankowego, hasło, PESEL, imię panieńskie matki i PIN do karty" - dodaje mężczyzna cytowany przez "Subiektywnie o finansach".

Oszuści/YouTube @David Klein
Oszuści/YouTube @David Klein
Oszuści/YouTube @David Klein

Zdarzyło się wam coś podobnego?

To też może cię zainteresować: Nowe ustalenia w sprawie zdarzenia z Jerzym Stuhrem. To właśnie tam doszło do zajścia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sławomir po sporej metamorfozie. To jednak nie koniec, gdyż Kajra rzuciła mu wyzwanie. O co chodzi

O tym się mówi: Wiele osób zaskoczył wybór Agaty Kornhauser-Dudy. Czy pierwsza dama zaliczyła modową wpadkę