Jak przypomina portal "Jastrząb Post", na pogrzebie Elżbiety II pojawiło się wielu przywódców państw z całego świata. Nie zabrakło tam obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, a także reprezentującego nasz kraj Andrzeja Dudy. Uroczystość postanowił skomentować były prezydent USA Donald Trump. Przy okazji obraził nie tylko swojego następcę, ale również przywódców innych państw, w tym Dudę.

Pożegnanie królowej Elżbiety II

W poniedziałek 19 września Brytyjczycy i delegacje z całego świata pożegnały królowę Elżbietę II. Pożegnanie zmarłej władczyni odbyło się 10 dni po jej śmierci i miało charakter państwowy. W Opactwie Westminsterskim pojawiło się wielu przywódców z różnych zakątków świata. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda wspólnie ze swoją żoną Agatą.

Na uroczystościach pogrzebowych pojawiła się również amerykańska para prezydencka - Joe i Jill Biden. Wiele osób zwróciło uwagę na fakt, że amerykański przywódca siedział dopiero w 14. rzędzie, tuż za prezydentem Andrzejem Dudą. Fakt ten przykuł uwagę byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

"To właśnie stało się z Ameryką w ciągu zaledwie dwóch krótkich lat. Gdybym był prezydentem, nie posadziliby mnie tam, a nasz kraj byłby zupełnie inny niż teraz!" - napisał Donald Trump we wpisie zamieszczonym na Truth Social.

Zdaniem Trumpa, pogrzeb monarchinii był okazją dla Joe Bidena na poznanie "przywódców krajów Trzeciego Świata". Trudno nie odnieść wrażenia, że do tego grona Trump zaliczył także polskiego prezydenta, w końcu ten zasiadał najbliżej amerykańskiego przywódcy.

Wpis Donalda Trumpa/Truth Social @Donald Trump
Wpis Donalda Trumpa/Truth Social @Donald Trump
Wpis Donalda Trumpa/Truth Social @Donald Trump

Co decydowało o miejscach?

Protokół wskazywał, że pierwsze miejsca zajmowali reprezentanci krajów Wspólnoty Narodów, do której ani Polska, ani Stany Zjednoczone nie należą. W przypadku przywódców krajów spoza wspólnoty zastsowano zasadę starszeństwa.

Zgodnie z nią, o miejscu decydował staż na urzędzie. Im dłużej dany przywódca pełni swój urząd, tym bliższe miejsce zajmował. Prezydent Duda jest prezydentem od 7 lat, a Joe Biden pełni urząd dopiero od 2 lat. Stąd też takie, a nie inne usadzenie prezydentów.

Co sądzicie o słowach Donalda Trumpa?

To też może cię zainteresować: Agata Duda z pewnością się tego nie spodziewała na ostatnich uroczystościach królowej Elżbiety II. Co mogło zepsuć jej humor

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Afera po pożegnaniu Elżbiety II. Jeden z polityków obecnych na uroczystościach, opublikował w sieci coś oburzającego. O co poszło

O tym się mówi: Niebawem czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy dokładnie to nastąpi. Czy to już ostatni raz, kiedy przesuniemy wskazówki w naszych zegarach