Jak podaje portal "Interia", dwutlenek tytanu jest substancją, która dodawana jest do wielu wyrobów. Znajdziemy go zarówno w papierze, farbach, kosmetykach, tworzywach sztucznych, ale także w artykułach spożywczych. Eksperci alarmują i apelują, żebyśmy przed kupieniem produktu dokładnie przeanalizowali etykiety. Czy dwutlenek tytanu jest niezbezpieczny dla zdrowia?

Dwutlenek tytanu w żywności

Dwutlenek tytanu znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Na etykietach przyjmuje on oznaczenie E171. Korzysta się z niego głównie dlatego, żeby nadać danemu wyrobowi odpowiedniej tekstury bądż wybielenia.

Pierwszym krajem, jaki zdecydował się zakazać wykorzystywania dwutlenku tytanu, była Francja. Zdecydowano się na ten krok ze względu na brak danych naukowych, które potwierdzałyby, że E171 jest bezpieczny dla zdrowia spożywających go osób.

W polsce, dwutlenek tytanu jest w dalszym ciągu stosowany między innymi w serach twarogowych, mozarelli, mleku odtłuszczonym, lodach, śmietanie czy sosach chrzanowych. Naukowcy jednak alarmują, że dodatek ten ma działanie kancerogenne, przez co nie można go uznać za bezpieczny.

Produkty/YouTube @Warmia Mazury TV
Produkty/YouTube @Warmia Mazury TV
Produukty/YouTube @Warmia Mazury TV

Dwutlenek tytanu niebezpieczny dla zdrowia!

Do tego, naukowcom udało się zaobserwować, że E171 wpływa niekorzystnie na florę bakteryjną jelit osób, które go spożywają. Dwutlenek tytanu prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, które biorą udział we wchłanianiu substancji odżywczych, które dalej rozprowadzane są po całym organizmie.

Do tego, dochodzi osłabienie bariery jelitowej w organizmie, która chroni nas przed zakażeniami. Dochodzi do pojawienia się stanów zapalanych, a także spowolnieniu metabolizmu. Odnotowano także szkodliwe działanie na układ rozrodczy.

Badacze wskazują, że należy unikać spożywania produktów, w których składzie znajduje się E171. Dokładnie czytajmy etykiety, co pozwoli nam wyeliminować z diety te produkty, w których on występuje.

Etykieta/YouTube @Warmia Mazury TV
Etykieta/YouTube @Warmia Mazury TV
Etykieta/YouTube @Warmia Mazury TV

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Odszedł uwielbiany artysta związany z programem "Sanatorium miłości". Bohaterowie formatu nie kryją smutku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tajemnicze zapalenie płuc zaniepokoiło lekarzy. Wreszcie udało się ustalić jego przyczynę

O tym się mówi: Zachowanie Meghan Markle nie spodobało się księciu Karolowi. Następca tronu ma już dość. O co poszło tym razem