Jak podaje portal "Poradnik Zdrowie", w miejscowości San Miguel de Tucumán w Argentynie notowano w ostatnim czasie przypadki ostrego zapelania płuc. Chorobę potwierdzono do tej pory u 11 osób, z których 4 zmarły. Władzie podały, co mogło być przyczyną schorzenia. Czy mamy powody do obaw?

Tajemnicze zapalenie płuc wywołało ogromne obawy

Wszystkie osoby, które zapadły na tajemnicze zapalenie płuc, związane było z prywatną placówką medyczną Luz Médica w San Miguel de Tucumán. Wśród zakażonych znalazło się 8 pracowników szpitala, a także jeden pacjent, który przebywał tam na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Pierwsze objawy u chorych pojawiły się między 18 a 22 sierpnia. Wśród występujących u nich symptomów pojawiły się wysoka gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha oraz duszności. W trakcie przeprowadzonych badań wskazano, że u wszystkich chorych doszło do obustronnego zapalenia płuc.

Chorym wykonano między innymi zdjęcia rentgenowskiego, które dały obraz podobny do tego, jaki obserwowało się u zakażonych Covid-19. Testy wykluczyły jednak u pacjentów zakażenie wirusem Sars-Cov-2. Nie potwierdzono również grypy. Chorych przebadano pod kontem 30 różnych chorób wirusowych, z których każdy test dał wynik ujemny.

Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info
Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info
Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info

Co wywołało chorobę?

Wreszcie, udało się ustalić, co wywołało ciężkie zapalenie płuc u pacjentów, o czym w sobotę 3 września poinformował szef argentyńskiego resortu zdrowia. Z przekazanych prze niego informacj, wynika, że dolegliwości spowodowane były przez bakterię Legionella pneumophila.

Zakażenie o najcięższym przebiegu, zakończone zgonem, dotyczyło pacjentów, którzy obarczeni byli chorobami współistniejącymi. Na ten moment, choruje jeszcze 7 osób, z czego 4 wymagają leczenia szpitalnego. Władze Argentyny uspokajają, nie grozi nam kolejna epidemia.

Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info
Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info
Szpital, pacjenci/YouTube @TVP Info

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Wiadomo już, kiedy można spodziewać się pierwszego śniegu. Pojawiła się długoterminowa prognoza pogody IMGW. Eksperci przekonują, że zima zaskoczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znany detektyw obdarował żonę absurdalnie kosztownym drobiazgiem. Chwaląc się tym, rozjuszył internautów

O tym się mówi: Gatunek ryby, który lepiej omijać szerokim łukiem. Ma mało wartości odżywczych, za to dodatek metali ciężkich. Uwaga przed podawaniem jej dzieciom