Jak informuje portal "Super Expres", do dramatycznego wypadku doszło w słowackich Tatrach. Na niebieskim szlaku pod Krywaniem piorun raził dwie osoby. 33-letni turysta z Polski zmarł na miejscu, drugi został ranny. Służby proszą turystów wybierających się w góry, o zachowanie ostrożności, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z tak zmienną aurą i często zdarzającymi się burzami.

Tragiczny wypadek w słowackich Tatrach

Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że do tragicznego zdarzenia w godzinach popołudniowych w poniedziałek 15 sierpnia. Na niebieskim szlaku pod Krywaniem znajdowało się dwóch turystów z Polski. Obaj zostali rażeni piorunem. 33-letni mężczyzna zmarł, drugi z obrażeniami głowy został przetransportowany do szpitala w Popradzie.

Ratownicy z Polski i Słowacji apelują do turystów, aby zachowali ostrożność i rozważnie podchodzili do wypraw w góry, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z wyjątkowo zmienną aurą. Niezbędne jest systematycznie śledzenie prognoz pogody i pojawiających się alertów. Nie należy bagatelizować ostrzeżeń przed burzami.

Niestety takie wypadki nie należą do rzadkości. Pod koniec czerwca zmarł 21-letni turysta z Ukrainy, który został rażony piorunem na Giewoncie. 22 sierpnia 2019 roku w skutek burzy, jaka przeszła w Tatrach, zginęło 5 osób (4 po stronie polskiej, 1 po słowackiej), a aż 157 zostało rannych.

Ratownicy apelują o rozwagę i rozsądek

Wyprawy należy organizować wcześnie rano, by zdążyć zejść z wyższych partii gór przed burzami, jakie najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych. Kiedy pojawiają się ostrzeżenia przed możliwymi wyładowaniami atmosferycznymi, lepiej nie wychodzić w góry.

W trakcie wypraw należy unikać tras całkowicie osłoniętych, które nie dają żadnego schronienia w momencie, kiedy rozpęta się nawałnica. Służby wskazują, że w poniedziałek 15 sierpnia obowiązywały ostrzeżenia przed burzami w Tatrach Wysokich.

Akcja ratunkowa w słowackich Tatrach/Facebook @Horská záchranná služba
Akcja ratunkowa w słowackich Tatrach/Facebook @Horská záchranná služba
Akcja ratunkowa w słowackich Tatrach/Facebook @Horská záchranná služba

Śledzicie prognozy pogody planując wyprawy w góry?

To też może cię zainteresować: Kilogram tych grzybów jest wart krocie. Grzybiarze natrafili na niego w Polsce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcin Hakiel zabrał głos w sprawie nowej partnerki. Jego słowa dają do myślenia

O tym się mówi: Oszuści znów dali o sobie znać. Wykorzystują czternastą emeryturę. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega seniorów