Jak podaje portal "O2", gąska sosnowa to niezwykle cenny grzyb. Ostatni raz znaleziono ten gatunek w 1921 roku i przez stulecie nikt nie trafił na kolejny. Niedawno jednak, grzybiarzom z Beskidów dopisało szczęście i natrafili na gąskę sosnową.

Cenny grzyb w polskich lasach

Gąska sosnowa, znana w Japonii pod nazwą matsuake, do ubiegłego roku uchodził za grzyb nie występujący w polskich lasach. W ubiegłym roku natrafiono na jego ślad w Gdańsku, a także na terenie gminy Zawoja (woj. małopolskie). W tej ostatniej grzyba znaleziono również i w tym roku.

"Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska" - powiedział cytowany przez "Gazetę Wyborczą" grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Na ten cenny grzyb natknięto się w Beskidach. Z atlasu grzybów autorstwa wspomnianego Wiesława Kamińskiego wynika, że owocniki gąski sosnowej przypominają młode borowiki lub niektóre opieńki. W przypadku młodych grzybów tego gatunku, ich cechą charakterystyczną jest gruby kapelusz o stożkowatym kształcie.

Co istotne, krawędzie kapelusza zawinięte są w stronę trzonu. Kapelusz ma kolor brązowy. Kiedy go dotkniemy jest gładki (śliski robi się tylko w deszczowe lub mgliste dni). Trzon gąski sosnowej jest wydłużony, brązowo biały, przy podstawie mocno grubiejący. Pod kapeluszem grzyba znajdziemy blaszki, które bardzo często osłonięte są jeszcze błoną.

Grzyb gąska sosnowa/YouTube @Wiesław Kamiński
Grzyb gąska sosnowa/YouTube @Wiesław Kamiński
Grzyb gąska sosnowa/YouTube @Wiesław Kamiński

Grzyb o wyjątkowym smaku

Osoby, które miały okazję skosztować gąskę sosnową, wskazują, że są one wyjątkowo smaczne. Mają cynamonowy posmak, który pozostaje nawet po jego przyrządzeniu. Cena tego gatunku w Japonii uzależnione są od pory roku i miejsca pochodzenia.

Największą cenę osiągają gąski znalezione w Japonii, za kilogram można dostać nawet 2 tysiące euro (ok. 9,4 tys. zł). Gąski importowane na japoński rynek z innych krajów osiągają cenę zdecydowanie niższą, bo jedynie 90 dolarów (ok. 415 zł).

Grzyby/YouTube @Wiesław Kamiński
Grzyby/YouTube @Wiesław Kamiński
Grzyby/YouTube @Wiesław Kamiński

Udało wam się natknąć na ten rzadki grzyb?

To też może cię zainteresować: Duchowny zabrał głos w sprawie dzieci urodzonych dzięki metodzi in vitro. Jego wpis rozwiewa wszelkie wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: IMGW wydało alerty pierwszego i drugiego stopnia. Czeka nas trudne pogodowo godziny. Na co należy się przygotować

O tym się mówi: Marcin Hakiel zabrał głos w sprawie nowej partnerki. Jego słowa dają do myślenia