Jak podaje portal "Super Express", Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Meteorolodzy ostrzegają przez burzami i wysokimi temperaturami, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć. Poznajcie szczegóły!

Nad Polską przejdą burze

Na poniedziałek 15 sierpnia wydano alerty pierwszego stopnia. Dotyczą one możliwości wystąpienia burz. Ostrzeżenia meteorologiczne obejmują obszar od Zachodniego Pomorza, przez Pomorze, Kujawy, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie, a także zachodnie obszary Mazowska, Lubelszczyzny.

Meteorolodzy prognozują, że w czasie burz suma opadów może sięgnąć 20-35 mm. W trakcie tych zjawisk przewidywany jest również silniejszy wiatr, dochodzący w porywach do 85 kilometrów na godzinę. Alert obowiązuje od godziny 14 do 24.

Prognoza burz/imgw.pl

Ostrzeżenia przed upałem

O ile ostrzeżenia dotyczące burz dotyczą poniedziałku 15 sierpnia, o tyle alerty dotyczące wysokich temperatur mogą potrwać do piątku, a nawet do niedzieli. Na ten moment ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego (z wyjątkiem północnego krańca regionu), kujawsko-pomorskiego, zachodniopomrskiego, a także północnych obszarów Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Na tym obszarze temperatura ma wzrosnąć do 33 stopni. W nocy zaś będzie oscylowała w granicach 18-20 stopni Celsjusza.

Termometr, upał/YouTube @24plreporter
Termometr, upał/YouTube @24plreporter
Termometr, upał/YouTube @24plreporter

Od wtorku 16 sierpnia ostrzeżenia przed upałem będą obejmowały znaczną część kraju. Wyjątek stanowiły będą województwo lubelskie, a także południowo-wschodnia część województwa podkarpackiego.

Zachęcamy do śledzenia alertów i stosowanie się do zaleceń.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Uwielbiałam poczekalnię w przychodni. Ciągnęło mnie tam z ogromnej samotności. Nagle wszystko stanęło na głowie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Sokołowska zaskoczyła swoich fanów. Pochwaliła się zdjęciami synka

O tym się mówi: Duchowny zabrał głos w sprawie dzieci urodzonych dzięki metodzi in vitro. Jego wpis rozwiewa wszelkie wątpliwości