Jak przypomina portal "Goniec", w sierpniu i wrześniu na konta seniorów ma trafić 14. emerytura. Niestety świadczenie zostało wykorzystane przez oszustów, do wyłudzenia danych wrażliwych od nieświadomych seniorów. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega.

Oszuści wykorzystują 14. emeryturę

Seniorzy to grupa, która najczęściej pada ofiarą oszustów, którzy prześcigają się w sposobach na wyłudzenie danych i kradzież. Do znanych metod "na wnuczka" i "na policjanta", dołączyło kolejne oszustwo "na 14. emeryturę". Niedoinformowanie seniorów w zakresie dodatku, postanowili wykorzystać oszuści.

Dzwonili oni do seniorów, przedstawiali się jako urzędnicy i oferowali pomoc w wypełnieniu wniosku o wypłatę 14. emerytury. W ten sposób wchodzili w posiadanie wrażliwych danych. Innym sposobem jest wysyłanie wiadomości sms, w których seniorzy proszeni są o wejście w link do wniosku.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega wszystkich, aby nie dali się na takie próby nabrać. Szefowa resortu Marlena Maląg przypomina, że aby uzyskać czternastą emeryturę, nie trzeba składać wniosku. Dodatek wypłacany jest automatycznie wszystkim uprawnionym. Zostanie wypłacaony z sierpniowym lub wrześniowym świadczeniem.

"Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych SMS-ów czy jakichkolwiek innych czynności" - dodała Marlena Maląg.

Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio
Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio
Marlena Maląg/YouTube @Polskie Radio

Czternasta emerytura

Czternastka wypłacana jest bez konieczności składania wniosku. Zostanie ona wypłacona razem z sierpniowym świadczeniem (dla osób pobierających je 25 dnia miesiąca), a także w terminach wrześniowych wypłat.

W przypadku czternastki obowiązuje próg dochodowy, po którego przekroczeniu kwota dodatku pomniejszana jest zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Ustawodawca przyjął, że w 2022 roku, próg ten wynosi 2900 zł brutto. W ustawie znajduje się również zapis, że najniższa kwota czternastki będzie wynosić 50 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Spotkaliście się z próbą takiego oszustwa?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński, jak co niedzielę udał się do kościoła. Nie był sam. Kto towarzyszył mu w trakcie nabożeństwa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Sokołowska podjęła ważną decyzję. Co dalej z jej aktywnością zawodową

O tym się mówi: Świadczenie 500 plus dla seniora trafi do większego grona odbiorców. Kto będzie mógł skorzystać z tej formy wsparcia