Jak przypomina portal "O2", świadczenie 500 plus dla seniorów dedykowane jest osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Choć nazwa wskazuje, że odbiorcami są seniorzy, grupa odbiorców jest znacznie szersza. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?

"500 plus dla seniora" nie tylko dla najstarszych Polaków

Program 500 plus dla seniora, wbrew jego potocznej nazwie, nie jest dedykowany tylko dla najstarszych Polaków, choć faktycznie to właśnie oni najczęściej się o niego ubiegają. Zgodnie z regulacjami prawnymi, aby móc skorzystać z tej formy wsparcia należy spełnić kilka warunków.

Osoba ubiegająca się o świadczenie, musi mieć ukończone 18 lat i posiadać orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, bądź tylko drugie z wymienionych. Ustawodawca przewidział próg dochodowy dla osób ubiegających się o wsparcie. O dodatek mogą ubiegać się te osoby, które pobierają świadczenia do 1396,13 zł brutto.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Jeśli dochody wnioskodawcy przekraczają przyjęty próg, nie jest to równoznaczne z brakiem możliwości skorzystania ze świadczenia. Jest ono wówczas wypłacane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" - wsparcie pomniejszane jest dokładnie o kwotę, o jaką został przekroczony wyznaczony przepisami próg dochodowy.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o "500 plus dla seniora" można złożyć zarówno tradycyjnie, a więc w siedzibie ZUS poprzez pełnomocnika, drogą internetową, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a także wysyłając wniosek pocztą.

ZUS/YouTube @Telewizja Wielkopolska
ZUS/YouTube @Telewizja Wielkopolska
ZUS/YouTube @Telewizja Wielkopolska

Decyzja o przyznaniu bądź ewentualnie odmowie przyznania świadczenia, wydawana jest w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Co sądzicie o tej formie wsparcia?

To też może cię zainteresować: Przyjaciel Lecha Wałęsy zdradził prawdę na temat byłego prezydenta. Uwielbia "wrzucać kamyczki w tryby i patrzeć, co się stanie"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Takie niespodzianki szykuje poszczególnym znakom zodiaku poniedziałek 15 sierpnia. Co wydarzy się tego dnia

O tym się mówi: Niezwykle ważny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Śnięte ryby znalezione w kolejnej rzece