W ostatnim czasie niemal na całym świecie obserwowaliśmy mocny wzrost cen żywności. Jednak w ostatnich dniach, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, przekazała dobre wieści. Według ich wyliczeń, w lipcu obserwowaliśmy mocny trend spadkowy cen.

Jak jednak sytuacja będzie kształtować się dalej?

Jak podaje portal Parkiet, w lipcu na rynkach światowych znacznie staniał cukier i nabiał, a także mięso, oleje roślinne i zboża. Wiadomo jest, że na ten trend miało wpływ porozumienie, dzięki któremu z ukraińskich portów znów mogły wypłynąć statki ze zbożem, dzięki czemu wzrasta zdolność eksportowa.

Czy jednak mamy powody do radości i możemy odetchnąć z ulgą? Ekspert ekonomiczny z ING Banku Śląskiego – Waldemar Raczkiewicz, daleki jest od wyciągania takich wniosków i zbyt wczesnej radości. Według specjalisty sytuacja nadal nie jest klarowna.

Obniżki na dobre?

– Dalej trwa wojna w Ukrainie, na Rosję nakładane są kolejne sankcje, a eksport zbóż z Ukrainy wciąż jest niepewny. Ponadto mamy do czynienia z wysoką inflacją, w Europie ceny energii szybują na wysokich poziomach, a to rodzi koszty dla przetwórców żywności, jak również dla producentów rolnych – zaznacza Waldemar Raczkiewicz.

Podobnego zdania jest także dyrektor biura analiz sektora Food & Agri Banku BNP Paribas – Grzegorz Kozieja. Ekspert zaznacza, że ceny żywności gwałtownie poszybowały w górę jeszcze zanim zaczęła się wojna w Ukrainie. Specjalista nie jest zatem przekonany co do tego, czy kiedykolwiek wrócimy do cen, jakie obowiązywały jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Jak informował portal "Życie News": BARDZO SMUTNA WIADOMOŚĆ. ZNANA AKTORKA ZOSTAŁA ODŁĄCZONA OD APARATURY

Przypomnij sobie: NA NIEKTÓRE PRZYPRAWY W KUCHNI TRZEBA SZCZEGÓLNIE UWAŻAĆ. NIEPRAWIDŁOWO UŻYWANE MOGĄ WYJĄTKOWO NIEKORZYSTNE DZIAŁAĆ NA NASZE SAMOPOCZUCIE I ZDROWIE

Portal "Życie News" pisał również: NARUSZENIE OBOWIĄZKÓW SŁUŻBOWYCH TO POWAŻNE PRZEWINIENIE. O JAKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MOWA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: ANNA KALCZYŃSKA ZASKOCZYŁA FANÓW NA INSTAGRAMIE NIESAMOWITYM ZDJĘCIEM. DZIENNIKARKA ZAPOZOWAŁA WRAZ Z UKOCHANĄ MAMĄ. MOŻNA IM POZAZDROŚCIĆ FIGURY