Jak podja portal "Wiertualna Polska", niepokojące informacje docierają do nas ze Szwajcarii, gdzie doszło do wykrycia błonicy. Ostatnie przypadki tej zakaźnej choroby odnotowano niemal cztery dekady temu. Na ten moment potwierdzono dwa przypadki, choć niewykluczone, że chorych będzie znacznie więcej.

Wraca groźna zakaźna choroba

Dwie osoby, u których potwierdzono zakażenie błonicą przebywały w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Lekarze podkreślają, że ostateczny bilans zakażeń może być większy, bo nadal oczekuje się na wyniki badań czterech kolejnych osób.

Służby zdecydowały się o natychmiastowym podjęciu działań i poddaniu kwarantannie wszystkich osób przebywających we wspomnianym ośrodku - łącznie było to 175 podopiecznych. Władze placówki podkreśliły, że trwa testowanie i szczepienie.

Ostatni przypadek błonicy zanotowano w Szwajcari w 1983 roku. Praktyczne wyeliminowanie choroby było możliwe dzięki prowadzeniu powszechnych chorób przeciwko tej zakaźnej chorobie.

Szpital/YouTube @CCR ZONE
Szpital/YouTube @CCR ZONE
Szpital/YouTube @CCR ZONE

Czym jest błonica

Błonica jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez maczugowiec błonicy. Patogen przenoszony jest drogą kropelkową. Gdy znajdzie się w organizmie zakaża błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Zdarzają się przypadki, w których dochodzi do zajęcia spojówek, ucha środkowego, a nawet błon śluzowych w obrębie narządów płciowych.

Produkowana przez bakterie toksyna może przedostać się do krwi i zostać "dostarczona" do organów wewnętrznych, prowadząc do ich uszkodzenia. Uszkodzeniu może ulec również ośrodkowy układ nerwowy.

Szpital/YouTube @Teraz Wiem
Szpital/YouTube @Teraz Wiem
Szpital/YouTube @Teraz Wiem

Zaniechanie leczenia bądź wdrożenie niewłaściwej terapii może mieć poważne konsekwencje. Są nimi zarówno trwałe uszkodzenia poszczególnych narządów, a w skrajnych przypadkach również do zgonu. Nabardziej niebezpieczne są zakażenia u dzieci.

Myślicie, że już niebawem więcej krajów będzie mierzyło się z podobnym problemem?

To też może cię zainteresować: Naukowcy ostrzegają przed końcem ludzkości. Ignorowanie tego scenariusza może być dla nas "niebezpieczne"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Liście laurowe sprawdzą się nie tylko w kuchni. Dodanie ich do prania przyniesie zaskakujące efekty. Ten patent trzeba znać

O tym się mówi: Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 500 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze