Jak podaje portal "TVP Info", w sierpniu ruszy wypłata czternastej emerytury. To nie jedyny dodatek, na jaki mogą liczyć seniorzy. Osoby o najniższych świadczeniach mogą liczyć również na wypłatę "500 plus dla seniora". Co ważne, nie tylko najstarsi Polacy mogą otrzymać te środki. Jakie warunku trzeba spełnić?

500 plus dla seniora

Świadczenie 500 plus dla seniorów zostało wprowadzone w 2019 roku i jest dedykowane tym osobom, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Oznacza to, że pieniądze mogą trafić nie tylko do seniorów, ale także do młodszych pełnoletnich Polaków, którzy spełniają kryteria przewidziane przez ustawodawcę.

O "500 plus dla seniora" mogą się ubiegać wszyscy, którzy nie są w stanie samodzielnie egzystować, a łaczna wysokość ich dochodów nie przekracza kwoty 1396,13 zł brutto. Co ważne, nawet przekroczenie tej kwoty nie odbiera prawa do pobierania świadczenia. Obowiązuje tu dobrze znana zasada "złotówka za złotówkę".

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ screen YT

W oparciu o tę zasadę na dodatek, choć w niepełnym wymiarze mogą liczyć ci, których dochód nie przekracza w sumie 1896,13 zł. Aby otrzymać świadczenie, niezbędne jest złożenie wniosku. Można to zrobić drogą elektroniczną (za pośrednictwem PUE ZUS) bądź w jednym z oddziałów ZUS.

Wniosek o 500 plus dla seniorów

Do wniosku należy dołączyć:

orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,

zaświadczenie o stanie zdrowia (wystawione nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku),

"posiadaną dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji".

ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o wysokości pomocy w ramach "500 plus dla seniora?

To też może cię zainteresować: Dodatkowe pieniądze trafią do seniorów już niebawem. Nie wszyscy seniorzy dostaną czternastkę. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Karol Strasburger świetnie czuje się w roli taty. Te zdjęcia wymownie o tym świadczą

O tym się mówi: Europę przecina tajemnicza linia. Nazywana jest mieczem Archanioła Michała