Jak podaje portal "Wirtualna Polska", prezydent Litwy nie zamierza zmienić stanowisko w sprawie Kaliningradu i ugiąć się przed rządaniami Rosji. Litwini wprowadzili sankcje na tranzyt dowarów przez swój obszar do obwodu kaliningradzkiego. Białoruski dyktator miał stwierdzić, że taka sytuacja, jest praktycznie równoznaczna z wypowiedzeniem wojny.

Litwa obstaje przy swoim

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował, że jego kraj nie zamierza się wycofać w kwestii przewozu towarów do obwodu kaliningradzkiego. "The Kyiv Independent" przywołuje wypowiedź litewskiego przywódcy, w której zaznaczył, że Litwa musi zachować kontrolę nad towarami, jakie transportowane są w jej granicach i przestrzegać unijnych sankcji.

Z informacji przekazanych przez agencję Ria Novosti wynika, że jednym z tematów poruszanych w Petersburgu przez Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę była kwestia przewozu surowców objętych sankcjami do obwodu kaliningradzkiego. Litwa przestrzegających unijnego embarga, nie może pozwolić na transport części towarów przez swoje terytorium.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda/YouTube @Prezydent.pl
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda/YouTube @Prezydent.pl
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda/YouTube @Prezydent.pl

Rosja i wojskowe wsparcie dla Białorusi

Zdaniem Łukaszenki, działania podejmowane przez Litwę należy potraktować, jako "de facto wypowiedzenie wojny". W trakcie wspomnianego spotkania, Władimir Putin miał zapewnić swojego białoruskiego sojusznika o dostarczeniu pocisków Iskander-M. Wzmocnienie białoruskiej armii ma być odpowiedzią, na zagrożenie ze strony Zachodu.

Warto przypomnieć, że zestawy Iskander-M były wykorzystywane w trakcie manewrów wojskowych prowadzonych wspólnie przez Rosję i Białoruś jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Aleksandr Łukszenka/YouTube @Biełsat PL
Aleksandr Łukszenka/YouTube @Biełsat PL
Aleksandr Łukszenka/YouTube @Biełsat PL

Co sądzicie o stanowisku litewskich władz?

To też może cię zainteresować: Papież Franciszek znów zabiera głos w sprawie sytuacji na Ukrainie. Watykan oczekuje na odpowiedź ze strony oby stron

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Adam Małysz ma kluczowe plany wobec PZN po wyborach na prezesa związku. Już zapowiedział, że nie będzie rządzić zza biurka. Co zamierza właśnie zrobić

O tym się mówi: Ostra wymiana zdań pomiędzy ministrem Michałem Wójcikiem i Agnieszką Ścigaj. Polityk Solidarnej Polski nie przebierał w słowach