Od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, Rosja niejednokrotnie już groziła światu użyciem broni nuklearnej. Czy są to tylko pogróżki, czy faktycznie może dojść do takiego ataku?

Czy Rosja przygotowuje się do ataku?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Radio Zet, rosyjskie wojska przeprowadziły ostatnio ćwiczenia, w trakcie których użyto sił nuklearnych. Ćwiczenia odbyły się w obwodzie Iwanowskim, który znajduje się na północny wschód od stolicy Rosji.

Informację o ćwiczeniach wojskowych z użyciem sił nuklearnych przekazała dziś rano agencja Interfax, zaznaczając, że doniesienia te pochodzą wprost z ministerstwa obrony Rosji. Ministerstwo dodało także, że obecnie we wspomniane ćwiczenia zaangażowanych jest tysiąc żołnierzy oraz 100 pojazdów, wliczając w to wyrzutnie międzykontynentalne, które przeznaczone są do wystrzeliwania rakiet balistycznych.

Ministerstwo obrony zaznacza jaki jest cel ćwiczeń

Rosyjskie ministerstwo obrony zaznacza także, że ćwiczenia obejmują także rozpraszanie jednostek oraz zdolności ich przemieszania w terenie na obszarze 100 kilometrów. Wojskowi testują nie tylko sprzęt, ale także kamuflaż oraz procedury stosowane z powodów bezpieczeństwa.

- Strategiczne Siły Rakietowe to główny komponent strategicznych sił jądrowych Rosji. Przeznaczone są one do nuklearnego odstraszania ewentualnej agresji - zaznaczono w oświadczeniu ministerstwa obrony Rosji.