Nieustające wzrosty cen przyprawiają Polaków o zawrót głowy. Niestety, według doniesień ekonomistów, nic nie wskazuje na to, aby niebawem sytuacja uległa jakiejkolwiek poprawie. Rząd wdraża zatem sposoby, aby w jakimś stopniu pomóc obywatelom.

Nowelizacja ustawy już podpisana

Według informacji przekazanych przez portal Money, prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o VAT. Ustawa ta dotyczy między innymi przedłużenie terminu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z nowelizacją ma ona obowiązywać do 31 lipca.

W myśl nowelizacji, do 31 lipca tego roku obowiązuje obniżenie stawek akcyzy dla paliw opałowych oraz niektórych olejów opałowych i napędowych, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej, która sprzedawana jest bezpośrednio do gospodarstw domowych. Dodatkowo z podatku od sprzedaży detalicznej zwolnione są paliwa.

Ustawa dotyczy także kwestii obronnych

Kancelaria Prezydenta RP dodaje także, że ustawa o VAT jest jednym z narzędzi, które umożliwiają wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej „wspólnego podatku od wartości dodanej”. Ustawa ta dotyczy także podatku akcyzowego, który obejmuje działania obronne w ramach Unii oraz NATO.