ZUS nadaje wiadomości do wielu seniorów. W tej istotnej przesyłce będą znajdowały się dwa piekielnie priorytetowe pisma dla emerytów i rencistów. Jeżeli wciąż nie dostałeś listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie ma podstaw do obaw - operacja nadawania adresatom owych kopert potrwać ma do końca maja.

Czego seniorzy mogą się spodziewać w listach z ZUS?

W jednej korespondencji pocztowej emeryci i renciści odkryją postanowienie o następnej wielkości kwoty emerytury albo renty po waloryzacji, a także o przydzieleniu tak zwanej „trzynastki”. Tę korespondencję należy zachować, gdyż po niej ma nadejść kolejna, ściśle związana z pierwszą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sfinalizował wypłacanie specjalnego świadczenia, czyli trzynastej emerytury. W sumie wypłaconych zostało przeszło 8,5 miliona dodatkowych świadczeń, a łączna kwota wyniosła według Super Expressu powyżej 11,3 miliarda złotych.

W bieżącym roku trzynastka jest równa 1338,44 złotych brutto. Z dodatkowego świadczenia mimo wszystko pobrana została składka zdrowotna, która zubożyła dodaktowe środki seniorom o 120,46 zł.

Wielu zapewne zrozumiało, że trzynastki zostały zwolnione z podatku dochodowego, jednak w tym roku miało to charakter jednorazowy. Kwota nietkniętej podatkiem trzynastej emerytury osiągnęła 1217,98 zł.

Obecnie komunikat o potwierdzeniu 13. emerytury i waloryzacji mają znaleźć się w wiadomościach słanych przez ZUS. – W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim decyzję waloryzacyjną, czyli informację o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. W przesyłce będzie znajdować się także informacja o przyznaniu i wypłacie w kwietniu tzw. „trzynastki”, czyli dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – oznajmia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

O tym się mówi: Aleksandra Kwaśniewska pokazuje mieszkanie. Jak mieszka prowadząca "Miasto Kobiet"

Zerknij: Andrzej Piaseczny zdradził swoje plany w następnych sezonach "Tańca z Gwiazdami". Czy zagości na parkiecie