Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", 9 maja Rosjanie będą obchodzili Dzień Zwycięstwa. Z tej okazji Władimir Putin szykuje w Moskwie wielką paradę. Nie pojawją się na niej zagraniczni politycy. Rzecznik Kremla odniósł się do sprawy. Co powiedział?

Władimir Putin sam w Dzień Zwycięstwa

Ukraińska Pravda przekazała, że Władimir Putin będzie obchodził Dzień Zwycięstwa bez udziału zagranicznych przywódców. Nawet Aleksandr Łukaszenka ma nie pojawić się na paradzie organizowanej z okazji 77. rocznicy wygranej w II Wojnie Światowej.

Ma w niej za to wziąć udział 11 tysięcy żołnierzy. Pokazany zostanie sprzęt wojskowy, samoloty i śmigłowce. Jak przekazuje Ministerstwo Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej, przygotowania do wielkiej parady już trwają.

Władimir Putin/YouTube @Polityka Zagraniczna
Władimir Putin/YouTube @Polityka Zagraniczna
Władimir Putin/YouTube @Polityka Zagraniczna

Głos w sprawie braku zaproszenia dla zagranicznych przywódców zabrał Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że Władimie Putin nie ma zamiaru nikogo zapraszać. " To jest nasze święto, to święto dla całej Rosji, dla wszystkich Rosjan" - powiedział.

Przygotowania idą pełną parą

Już w czwartek 28 kwietnia na ulicach Moskwy pojawiły się czołgi, które zaprezentują się wczasie parady zaplanowanej na 9 maja. Pojawią się także żołnierze, sprzęty wojskowe, a to wszystko w asyście orkiestry.

Eksperci spodziewają się, że w wygłaszanym przez Władimira Putina orędziu do narodu, poruszy on kwestię wojny na Ukrainie. Nie mają złudzeń, że to władze w Kijowie zostaną obarczone winą za konieczność podjęcia rzez Rosję "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie. Putin może również ogłosić sukcesy, jakie rosyjskie wojsko odnosi w walce.

Władimir Putin/YouTube@Wirtualna Polska
Władimir Putin/YouTube@Wirtualna Polska
Władimir Putin/YouTube@Wirtualna Polska

Co sądzicie o braku zaproszenia zagranicznych przywódców na obchody Dnia Zwycięstwa?

To też może cię zainteresować: Ceny gazu szybują mocno do góry. Jak skutecznie obniżyć swoje rachunki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski zabrał głos w sprawie swojej byłej żony. "Zajmijmy się sobą, nie żyjmy życiem innych". O co chodzi

O tym się mówi: Władimir Putin cieszy się bezwględnym poparciem Rosjan. Jak zapewnił sobie władzę nad obywatelami