Jak przypomina portal "Super Express", w ostatnich dniach o gazie mówi się dużo. Wszystko za sprawą decyzju rosyjskiego Gazpromu o odcięciu naszego kraju od dostaw surowca. Pozyskiwanie błękitnego paliwa z nowych źródeł, może zdaniem ekspertów przekładać się na wysokość płaconych przez nas rachunków. Jak skutecznie obniżyć wysokość rachunków za gaz?

Rosja zakręca kurek

W czwartek 28 kwietnia strona polska została poinformowana przez rosyjski Gazprom o zaprzestaniu dostaw surowca do naszego kraju. Decyzja miała związek z tym, że władze Polski odmówiły zapłaty za paliwo w rublach. Rząd uspokaja, że Polakom nie grożą przerwy w dostawie gazu.

Mamy zapas gazu w magazynach, a za kilka miesięcy ruszą dostawy gazu z Norwegii poprzez rurociąg. Wiele osób obawia się, że przez to ceny gazu mogą jeszcze mocniej poszybować do góry. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pozwolą nam nieco obniżyć wysokość rachunków. Zaprezentował je PGNiG.

Gotowanie pod przykryciem

Aby obniżyć wysokość rachunków za gaz, warto gotować pod przykryciem. Potrawy gotowane pod przykryciem przygotujemy znacznie szybciej. Badania wskazują, że w ten sposób możemy oszczędzić nawet 30 proc. gazu.

Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Warto też dobierać wielkość garnka do palnika. Gotująć małe garczki na dużym palniku tracimy niepotrzebnie gaz i podnosimy wysokość swoich rachunków.

Gdy ogrzewamy gazem dom

Jeśli w naszym domu mamy ogrzewanie gazowe, warto też zadbać o odpowietrzenie kaloryferów. Im bardziej zapowietrzone, tym słabiej grzeją i podnoszą niepotrzebnie nasze rachunki. Trzeba też odsłonić kaloryfery, aby nic ich nie zasłaniało.

Warto też obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Zdaniem specjalistów w pokojach nie powinna ona przekraczać 22 stopni. W sypialni może być jeszcze chłodniej, bo od 17 do 19 stopni. Cieplej może być tylko w łazience, gdzie temperatura powinna oscylować wokół 22-24 stopni.

Grzejnik/YouTube @Forum Wiedzy
Grzejnik/YouTube @Forum Wiedzy
Grzejnik/YouTube @Forum Wiedzy

A wy, macie jakieś patenty na obniżanie rachunków za gaz?

To też może cię zainteresować: Huta Azowstalu granicznym znakiem ukraińskiego ruchu oporu w Mariupolu. Szpital w opłakanym stanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcin Hakiel udzielił kolejnego wywiadu. Fani nie mają wątpliwości, nawiązał do swojego związku z Katarzyną Cichopek

O tym się mówi: Przed nami długi majowy weekend. Czy uda nam się zrobić w majówkę zakupy