Jak przypomina portal "Super Express", tegoroczna majówka dla wielu z nas rozpoczęła się już w piątkowe popołudnie (29 kwietnia). Wiele osób zaplanowało w długi majowy weekend wyjazdy, inni zdecydowali się spędzić ten czas w domu. Niezależnie od tego, gdzie spędzamy czas, warto wiedzieć, gdzie i kiedy możemy zrobić zakupy.

Jak będą otwarte sklepy 1 i 3 maja?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a 3 maja Święto Konstytucji 3 maja. Oba te dni są ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że objęte są również zakazem handlu. Nie będziemy mogli więc zrobić zakupów w dużych centrach i sieciach handlowych.

Otwarte mogą być mniejsze punkty handlowe, w których za ladą stanie sam właściciel. Ustawodawca przewidział możliwość otwarcia w tych dniach między innymi: placówek pocztowych, cukierni, lodziarni, stacji benzynowych, czy kwiaciarni. Godziny ich otwarcia mogą różnić się od standardowych, więc warto wcześniej je sprawdzić.

Zakupy/Youtube @GMA
Zakupy/Youtube @GMA
Zakupy/Youtube @GMA

Zakupy będziemy mogli zrobić normalnie w dniu 2 maja. Bo choć jest to święto flagi, nie zostało ono ustaniowione dniem wolnym od pracy. Aby cieszyć się dniem wolnym w tym dniu, trzeba wziąć urlop.

Czy za 1 maja należy nam się dzień wolny?

W 2022 roku 1 maja wypada w niedzielę. W związku z tym, wiele osób zatrudnionych na umowę o pracę, zastanawia się, czy w zamian za to przysługuje nam wolne w innym dniu. Niestety obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.

Kalendarz/YouTube @Pani swojego czasu
Kalendarz/YouTube @Pani swojego czasu
Kalendarz/YouTube @Pani swojego czasu

Dzień wolny przysługiwałby nam w momencie, kiedy 1 maja przypadałby w sobotę. Wówczas pracodawca byłby zobowiązany do "oddania" nam dnia wolnego w innym terminie.

Jak spędzacie długi majowy weekend?

To też może cię zainteresować: Rosyjskie rakiety spadły na Kijów. Wszystko w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w stolicy Ukrainy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcin Hakiel udzielił kolejnego wywiadu. Fani nie mają wątpliwości, nawiązał do swojego związku z Katarzyną Cichopek

O tym się mówi: Michał Wiśniewski zabrał głos w sprawie swojej byłej żony. "Zajmijmy się sobą, nie żyjmy życiem innych". O co chodzi