Jak przypomina portal "Pomponik", w czwartek 28 kwietnia, sekretarz generalny ONZ przebywał wczoraj z wizytą na Ukrainie, gdzie z prezydentem Zełenskim poruszał temat pomocy ONZ przy ewakuacji ludności z Azowstalu w Mariupolu. W trakcie jego wizyty doszło do ostrzału Kijowa. Antonio Guterres zabrał głos w sprawie przerodzenia się konfliktu na Ukrainie w III wojnę światową.

Ostrzał Kijowa

W czwartek w godzinach wieczornych kolejne rosyjskie rakiety spadły na Kijów. Dwa pociski spadły w dzielnicy szewczenkowskiej. Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował o trzech osobach, które ucierpiały w skutek zdarzenia. Fakt, że ostrzału dokonano w czasie pobytu w Kijowie szefa generalnego ONZ, wywołał wiele emocji.

Zdaniem Ołeksija Reznikowa przeprowadzenie ataku rakietowego przez Rosję w czasie, gdy na Ukrainie przbywa Guterres, jest "zamachem na niego i światowe bezpieczeństwo". Sam sekretarz generalny wyznał, że pociski spadły zaledwie 2 kilometry od hotelu, w którym przebywał.

Guterres mówi o szoku

Atak na Kijów był dla Antonio Guterresa ogromnym szokiem, o czym opowiedział w wywiadzie udzielonym portugalskiej telewizji RTP. " Rakiety spadły zaledwie dwa kilometry od hotelu, w którym przebywałem. Szok wynika nie z tego faktu, ale z działania Rosji niszczącej tak piękne miasto, jakim jest Kijów" - powiedział.

Guterres przypomniał, że obecnie trwają negocjacje mające na celu utworzenie bezpiecznego korytarza humanitarnego, który umożliwi wydostanie się ludności cywilnej, która szukała schronienia w podziemnych korytarzach pod zakładami Azowstal w Mariupolu. Szef generalny ONZ nie ukrywa, że jest to zadanie "ekstremalnie trudna".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na Ukrainie/YouTube @Guardian News
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na Ukrainie/YouTube @Guardian News
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na Ukrainie/YouTube @Guardian News

Jego zdaniem przerodzenie się konfliktu na Ukrainie w III wojnę światową jest mało prawdopodobne, choć nie należy wykluczać, że ten najczarniejszy scenariusz może się urzeczywistnić. "Wierzę, że w praktyce do tego nie dojdzie" - dodał Guterres.

Wcześniej Antonio Gutteres przebywał w Moskwie, gdzie z prezydentem Putinem i Siergiejem Ławrowem poruszał temat utworzenia korytarza humanitarnego dla cywilów w Mariupolu.

Co sądzicie o ostrzale Kijowa w takim momencie?

To też może cię zainteresować: Rosyjskie rakiety spadły na Kijów. Wszystko w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w stolicy Ukrainy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaczyna się okres pierwszych komunii świętych. Organizacja przyjęcia może mocno uszczuplić domowy budżet. Ile trzeba wydać

O tym się mówi: TVP podjęło ważną decyzję w sprawie Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego. O co dokładnie chodzi