Jak podaje portal "O2", Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol przekazała informacje dotyczące lotów z i do naszego kraju. Zdecydowano o ograniczeniu liczby lotów, a także o znacznym zmniejszeniu ich liczby. To zła wiadomość dla pasażerów, zwłaszcz biorąc pod uwagę zbliżający się długi majowy weekend.

Problemy z lotami

W trakcie czwartkowego posiedzenia jednej z sejmowych komisji zapowiedziano, że Eurocontrol ma już w piątek 22 kwietnia rozpocząć procedurę masowego odwoływania lotów, która miałaby obowiązywać od 1 maja.

W związku z tym zdecydowano o przeniesieniu na piątek 22 kwietnia rozmów prowadzonych między przedstawicielami Polskiej Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Samolot/YouTube @National Geographic
Samolot/YouTube @National Geographic
Samolot/YouTube @National Geographic

Przypomnijmy, aż 180 z 208 kontrolerów ruchu lotniczego z warszawskiego lotniska nie przyjęło wypowiedzeń zmieniających. Nie przekonał ich zaproponowany przez PAŻP nowy regulamin wypłacania uposażenia za pracę. Większości kontrolerów okres wypowiedzenia kończy się z dniem 30 kwietnia bieżącego roku.

Oświadczenie Eurocontrol

W oświadczeniu wydanym przez Eurocontrol wynika, że ilość kontrolerów będzie wystarczająca, aby "podejście do warszawskich lotnisk było wykonywane przez 7,5 godziny dziennie". Ma się ono odbywać pomiędzy godziną 9:30 a 17:00.

Z oświadczenia wynika, że z 700 lotów dziennie, około 300 będzie musiało zostać przekierowane na inne lotniska. Prowadzone są również analizy, które mają pozwolić zdecydować, które loty mogą zostać przekierowane, aby skutki zmiany były jak najmniej dotkliwe.

Wieża kontroli lotów/YouTube @WKATOWICACHeu"
Wieża kontroli lotów/YouTube @WKATOWICACHeu"
Wieża kontroli lotów/YouTube @WKATOWICACHeu

Co sądzicie o oświadczeniu wydanym przez Eurocontrol?

To też może cię zainteresować: Donald Tusk może być spokojny o jesień życia. Jego emerytura będzie rekordowo wysoka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agata Kornhauser-Duda odwiedziła ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Polsce. Zdjęcia poruszają

O tym się mówi: Widzowie ostro skrytykowali Magdę Gessler. Takiej reakcji popularna restauratorka z pewnością się nie spodziewała