Rosja pierwszy raz otwarcie wskazała własny cel całkowitej kontroli nad wschodnim Donbasem, a również południową Ukrainą w zakresie kolejnego etapu inwazji.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz deklamuje, iż jego pierwszorzędnym priorytet stanowi uniknięcie zderzenia Rosji z NATO i nie zakłada, że embargo unijne na rosyjski gaz nakłoniłoby prezydenta Władimira Putina do zatrzymania konfliktu zbrojnego.

Burmistrz Mariupola wzywa do pełnej ewakuacji z osaczonego miasta po tym, jak starania bezpiecznej ewakuacji obywateli cywilnych korytarzami humanitarnymi w większości nie powiodły się.

Papież Franciszek woli nie wspominać o Putinie. Jego urzędnicy odwołali mu planowane wcześniej spotkanie

Tymczasem Watykan nie uwzględnia planów audiencji papieża Franciszka u rosyjskiego patriarchy prawosławnego. Organizowane spotkanie papieża Franciszka z rosyjskim Cyrylem w Jerozolimie w czerwcu odwołano zgodnie z decyzją Watykanu.

Rosyjski patriarcha otwarcie stanął po stronie wojny Rosji na Ukrainie. Franciszek zakomunikował miejscowej argentyńskiej gazecie La Nación, iż spotkanie „zawieszono”, albowiem biurokraci watykańscy stwierdzili, że „może spowodować w tej chwili wiele zamieszania”. Papież Franciszek wprost potępiał rosyjską agresję na Ukrainę i przyzwał do zatrzymania konfliktu.

Z początkiem kwietnia został sfotografowany, gdy trzymał ukraińską flagę z miasta Bucha, które, jak stwierdził, było „męczone” po tym, jak światło dzienne ujrzały świadectwa rosyjskich okrucieństw wyrządzonych ludności cywilnej.

YouTube/Global News

O tym się mówi: CDC wydaje ogólnokrajowy alert dotyczący tajemniczej choroby u dzieci. Wciąż nie wskazano przyczyny

Nie przegap tego: Komunikat o rozpoczęciu konfliktu militarnego w publicznej telewizji wywołał falę obaw. Przestraszeni widzowie dzwonili do służb. Stacja zabrała głos