Niewytłumaczalne przykłady zapalenia wątroby u dzieci wywołują zdumienie i zaniepokojenie urzędników służby zdrowia po obu stronach Atlantyku.

Zapalenie wątroby zaobserwowano w kilkudziesięciu sytuacjach na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych dziewięć przypadków jest wciąż analizowanych. Obecnie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wystosowało ogólnokrajowy alarm dla lekarzy w związku z początkiem epidemii.

Co dolega dzieciom w Europie i USA?

Wydali poradniki zdrowotne Health Alert Network (HAN) dla zatrudnionych w służbie zdrowia, apelując do nich o zwracanie uwagi na jakiekolwiek symptomy tej choroby i sygnalizowanie każdych analogicznych przypadków zapalenia wątroby.

Zauważono 74 udokumentowane sprawy w Wielkiej Brytanii, trzy w Hiszpanii, a klinicyści w Danii i Holandii zasygnalizowali porównywalne przypadki.

„Szybko współdziałamy z NHS i kolegami ds. zdrowia publicznego w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej w celu rozpoznania obszernego zakresu możliwych determinantów, jakie mogą być powodem przyjmowania dzieci do szpitala” – dr Meera Chand, dyrektor ds. klinicznych i wschodzących Infekcje w brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), stwierdziła w oświadczeniu.

Dwa przykłady w Alabamie były na tyle alarmujące, że dzieci potrzebowały transplantacji wątroby, chociaż do tej pory nie zawiadomiono o żadnych zgonach.

O tym się mówi: Miesięczne zarobki Katarzyny Cichopek. Informator zdradził zawrotną kwotę

Zerknij też tutaj: Duchowny na mszy świętej odtworzył ukraiński marsz patriotyczny. Jest oficjalne oświadczenie w tej sprawie