Jak podaje portal "Super Express", publiczna telewizja Tajwanu poinformowała swoich widzów, że Chiny zaatakowały "Nowe Tajpej rakietami". Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia i nie kryli obaw. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza, że cały świat z niepokojem patrzy na mierzącą się z wojną Ukrainę.

Szok i niedowierzanie

"Siły komunistyczne atakują Nowej Tajpej rakietami. Budynki, okręt wojenny i statki zostały zniszczone w porcie. Ogień i materiały wybuchowe zostały podłożone na stacji Banqiao prawdopodobnie przez siły specjalne, nie ma ofiar" - taki właśnie komunikat widzowie zobaczyli w publicznej telewizji.

Tysiące zaniepokojonych mieszkańców Tajwanu zaczęło dzwonić nie tylko do nadawcy, który podał taką informację, ale także do służb. Szybko stało się jasne, że to nie jest prawdziwa informacja, ale "telewizyjna wpadka".

Szefowie stacji CTS tłumaczą, że informacja, jaką widzowie zobaczyli na pasku o poranku, było fragmentem scenariusza, który wykorzysta Straż Pożarna w trakcie swoich ćwiczeń, które mają się rozpocząć w dniu 5 maja.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy tego rodzaju wypadek, jaki przydarzył się mediom. Jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę czytelnicy amerykańskiego Bloomberga mogli przeczytać nagłówek "Live. Russia invades Ukraine" oznaczający "Na żywo. Rosja napada na Ukrainę". Do sytuacji doszło 5 lutego, a więc 19 dni przed faktycznym atakiem.

Tytuł wisiał na stronie przez pół godziny, jednak nie zawierał żadnego tekstu. Jak się później okazało, nagłówek przygotowany był "na wszelki wypadek" w związku z gromadzeniem przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą. Został przez pomyłkę opublikowany. Miejmy nadzieję, że w przypadku Tajwanu mamy do czynienia tylko z pomyłką, a nie z zapowiedzią.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zameldował zdobycie Mariupola, czego Ukraina nie komentuje. Putin wydał kolejny okrutny rozkaz

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Posmarowanie się odpowiednimi olejkami uchroni nas przed kleszczami. Jaka kombinacja jest najlepsza

O tym się mówi: Królowa Elżbieta II obchodzi 96. urodziny. Jak monarchinii uczciła ten wyjątkowy dzień