Kleszcze żerują praktycznie cały rok, o ile temperatura i pogoda je do tego zachęca. Wystarczy zatem jeden cieplejszy dzień, aby te małe potworki pojawiły się liczniej w parkach, lasach, na łąkach, czy w ogrodzie.

Zapachy olejków, których kleszcze nie znoszą - kilka podstawowych przykładów

Lawenda – ten wielozadaniowy olejek jest niezawodny do użytkowania miejscowego w każdym wieku, w tym u niemowląt. Jest doskonały nie tylko dla Twojej całej rodziny, lecz również morderczy dla kleszczy i ich jaj.

Cedr – Piżmowe drzewo cedrowe jest w tak naprawdę trujące dla kleszczy i ich larw, co robi z niego doskonały wybór do ich zniechęcania. Można go także spokojnie wykorzystywać u ludzi i zwierząt, dlatego łatwo pojąć, z jakiego powodu jest to jedna z najzacniejszych alternatyw olejków eterycznych.

Kombinacja z tymiankiem i cytronelą – olejek z cytronelli został zapisany przez Agencję Ochrony Środowiska jako specyfik odstraszający owady, skutkiem czego, w kombinacji z tymiankiem, który także okazał się niezawodny w odstraszaniu kleszczy, pozyskasz pożądaną mieszankę.

Mikstura przeciw kleszczom domowej roboty

W celu wykonania własnego sprayu do odstraszania kleszczy, do buteleczki z atomizerem wlej wedle gustu olej lniany, olej z awokado, czy olej sezamowy w ilości 50 ml i uzupełnij wybranym olejkiem eterycznym goździkowym, z drzewa herbacianego, geranium, różanym, eukaliptusowym, czy paczulowym, wymieszaj dokładnie i nanoś na skórę przed wyjściem z domu. Pamiętaj, że kleszcz potrzebuje chwili, aby przejść niezauważony ze źdźbła trawy, czy z krzaczka na swoją ofiarę.

O tym się mówi: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zameldował zdobycie Mariupola, czego Ukraina nie komentuje. Putin wydał kolejny okrutny rozkaz

Nie przegap tego: Z życia wzięte. „Cześć, córko. Przyszedłem do ciebie, aby przeżyć moje życie”. Ojciec powiedział wiele lat później