Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił własnym siłom zbrojnym, żeby w czwartek zaniechali szturmu ostatniego niezajętego jeszcze obszaru w oblężonym mieście Mariupol, jednak w miejsce niniejszego zablokowali go, „aby nawet nie przeleciała przez nią mucha”.

Ukraina nie potwierdza, że Mariupol został w całości przejęty przez rosyjskich zbrodniarzy

Putinowski minister obrony, Siergiej Szojgu, stwierdził, iż reszta miasta za obszerną hutą Azowstal, której bronili Ukraińcy, została „wyzwolona”, albowiem rosyjscy biurokraci podejmują się komentowania oblężonych przez nich rejonów Ukrainy.

Jak donosi Super Express, Putin określił to mianem „sukcesu”. Jakkolwiek zostawienie fabryki pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych odbiera Rosjanom prawdopodobieństwo obwieszczenia ostatecznej wygranej w Mariupolu, który doświadczył jednych z najdramatyczniejszych wydarzeń tej wojny i którego przejęcie to symbol zwycięstwa i sukces strategiczny.

Wielkość tamtejszej tragedii sprawiła, że Mariupol stał się ogólnoświatowym punktem centralnym, a jego ostateczna klęska odebrałby Ukrainie ważny port, dopełniłby most lądowy pomiędzy Rosją a Półwyspem Krymskim i zwolnił rosyjskie siły zbrojne z przemieszczania się w inne miejsca w Donbasie.

Shoigu oznajmił, iż elektrownię „niezawodnie zablokowano”. Ukraińscy urzędnicy nie odnieśli się do ostatnich uwag Rosji, jednak najpierw oznajmili, że cztery autobusy z cywilami wydostały się z Mariupola po paru próbach kończących się porażką. Tysiące cywili pozostały w mieście, z którego olbrzymia część została zmieniona w dymiące ruiny w trakcie niespełna dwumiesięcznego oblężenia, w którym spodziewano się śmierci przeszło 20 000 osób.

O tym się mówi: Joanna Opozda zdradziła, jak się czuje Vincent. Co czeka syna Joanny i Antoniego Królikowskiego

Zerknij tutaj: Z życia wzięte. „Cześć, córko. Przyszedłem do ciebie, aby przeżyć moje życie”. Ojciec powiedział wiele lat później