Jak podaje portal "Interia", Rosja miała przeprowadzić testy rakiety balistycznej RS-28 Sarmat, która określana bywa także jako "Szatan II". Rosyjskie media donoszą, że przeprowadzona próba przebiegła pomyślnie. Resort obrony Federacji Rosyjskiej przekonuje, że Szatan II jest w stanie pokonać wszystkie systemy antyrakietowe.

Rosja wypróbowała "Szatana II"

Z informacji przekazanych przez agencję Reutera wynika, że rakieta Szatan II została wystrzelona z kosmodromu Plesiecka, znajdującego się w zachodniej części Rosji. Rakieta miała uderzyć w cel zlokalizowany na Kamczatce (wschód kraju). W czasie lotu rakieta pokonała 6 tysięcy kilometrów.

Władimir Putin w zależnych od Kremla mediach informował o tym, że Szatan II jest bronią strategiczną, której nie posiada żadne inne państwo. Dodał, że powina ona dać "do myślenia tym, którzy próbują zagrozić Rosji".

Film z przeprowadzonej próby rakiety balistycznej RS-28 Sarmat został zmieszczony w mediach społecznościowych przez Ilję Ponomariowa, który jest deputowanym do rosyjskiej Dumy Państwowej.

Czym jest pocisk Szatan II?

Rakieta balistyczna RS-28 Sarmat to pocisk superciężki o zasięgu międzykontynentalnym. Napędzany jest za pomocą paliwa płynnego. Prace nad Szatanem II są prowadzone od 2009 roku przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew.

Test rakiety potwierdził Pentagon. Wskazano, że Rosja poinformowała Stany Zjednoczone o przeprowadzeniu testu pocisku międzykontynentalnego. Zdaniem przedstwiciel USA, próba nie stanowiła żadnego zagrożenia dla bezpieczeństw Ameryki.

Myślicie, że powinniśmy się obawiać najnowszej broni testowanej przez Rosję?

To też może cię zainteresować: Kolejna zapowiedź Dmitrija Miedwiediewa obiegła media. Zapowiada "denazyfikację" legionu cudzoziemskiego, gdzie służą również Polacy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duchowny na mszy świętej odtworzył ukraiński marsz patriotyczny. Jest oficjalne oświadczenie w tej sprawie

O tym się mówi: Dobre wieści dla wielu emerytów. Spora grupa może liczyć na zwrot podatku nawet do 600 zł