Jak podaje portal "Super Express", w środę 20 kwietnia po godzinie 24 doszło do wybuchu metanu i pożaru w kopalni Pniówek, która należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pobliżu miejsca wybuchu przebywało w sumie 42 górników. Niestety nie wszyscy przeżyli.

Dramat w kopalni Pniówek w Pawłowicach

Do wybuchu metanu w kopalni Pniówek doszło po północy w środę 20 kwietnia, na głębokości 1000 metrów. W rejonie tego miejsca w momencie tragedii przebywało 42 górników. Jak informuje JSW do szpitali przewieziono 22 górników, z których wielu miało bardzo poważne i rozległe oparzenia.

Rzecznik JSW Sławomir Starzyński po godzinie 10:30 poinformował, że akcja ratownicza skupia się na "uzupełnianiu tamy przeciwwybuchowej. Warunki są ekstremalnie trudne" choć "stężenie metanu spada".

Na początku przedstawiciele JSW informowali o trzech osobach, z którymi nie można było się w żaden sposób skontakować. Niestety w trakcie prowadzonej akcji ratunkowej doszło do kolejnego wybuchu, po którym utracono kontakt z 10 osobami. Po godzinie ósmej rano liczba ta spadła do 8 osób.

Na ten moment trwają poszukiwania 7 osób. Jacek Sasin w mediach społecznościowych przekazał, że na ten moment mamy 4 ofiary śmiertelne katastrofy w kopalni Piówek. Trzech górników znaleziono martwych, czwarty zmarł po przewiezieniu do placówki w Siemianowicach Śląskich.

Swoją obecność na miejscu tragedii zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, który poinformował o niej w mediach społecznościowych. "Udam się na Górny Śląsk po to, żeby być z ludźmi, którzy ratują naszych górników" - napisał szef rządu.

Będziemy was informować na bieżąco.

To też może cię zainteresować: Najnowszy sondaż zaufania do polityków zaskakuje. Prezydent Andrzej Duda ma powody do zadowolenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Drożyzna w sklepach wpłynie na wysokość przyszłorocznej emerytury. Wskaźnik waloryzacji może osiągnąć ponad 13 procent

O tym się mówi: Kolejna zapowiedź Dmitrija Miedwiediewa obiegła media. Zapowiada "denazyfikację" legionu cudzoziemskiego, gdzie służą również Polacy